Emin Fındıkoğlu Beşlisi 6 Aralık’ta Arter’de

Türkiye’nin caz müzik tarihinde gerek besteleri gerek düzenlemeleriyle önemli bir yeri olan müzisyen Emin Fındıkoğlu, 6 Aralık’ta Arter’deki Sevgi Gönül Oditoryumu’nda temelini saksofonların oluşturduğu beşlisiyle özel bir konser verecek.

1940 İstanbul doğumlu müzisyen, gençlik yıllarında ünlü caz eleştirmeni Cüneyt Sermet ve müzisyen ve prodüktör Arif Mardin’le çalışmalar yaptı. 1960’larda müzik dünyasının en prestijli okullarından Berklee School of Music’te okuyan Fındıkoğlu, İstanbul’a dönüşünün ardından İsveçli saksofoncu Lennart Jensson’un dörtlüsünde piyanist olarak yer aldı. Onno Tunç’la da bir orkestra kuran müzisyen, aynı zamanda şehrin ilk caz kulüplerinden biri olan The Rhythm Section’ı hayata geçirdi.

1970’lerde birçok tiyatro oyunu için de müzikler besteleyen ve düzenleyen Fındıkoğlu, 80’lerde de müzikal üretimlerine farklı projeler ve orkestralarla devam etti. Bunlar arasında üflemeli enstrüman ustalarının bir araya geldiği Euphony grubu (ki 13 yıl sonra Detant adıyla yeniden toplandı) ve İstanbul’daki ilk uluslararası caz festivali olarak anılan 1985 tarihli BİLSAK Uluslararası Caz Festivali var.

Kariyeri boyunca farklı ses paletleriyle performanslar sergileyen ve besteler yapan Emin Fındıkoğlu, yeryüzünde geçirdiği 80. yıla girmeden önce Arter’de beşlisiyle sahne alacak. 6 Aralık’taki konserden önce Emin Fındıkoğlu Beşlisi’nde yer alan müzisyenleri de kısaca tanıyalım:

Zeynep Kuyumcu (Vokal)

2016’dan bu yana Emin Fındıkoğlu ile çalışan Zeynep Kuyumcu, müziğin yanı sıra artistik direktör, eğitmen ve performansçı olarak yaptığı çalışmalarla da tanınıyor. Cazın birçok farklı alt türüne yatkın olan vokal yeteneğiyle sırf yerli sahnede değil; yurt dışında da birçok kez performanslar sergileyen müzisyen, Emin Fındıkoğlu’nun farklı dörtlü ve beşlilerinde yer aldı.

Duru Tuna (Alto Saksofon)

Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü mezunu Duru Tuna, burada Amerikalı tenor saksofoncu Ricky Ford ve caz gitaristi Donovan Mixon’la çalıştı; Ricky Ford Orchetra’da alto saksofon çaldı. İstanbul’da uzun yıllardır sahne alan ve kayıtlarda yer alan Duru Tuna, Emin Fındıkoğlu’yla ve birçok farklı türden müzisyenle çalışmalarını sürdürüyor.

Barış Ertürk (Tenor Saksofon)

Ekibin bir diğer Bilgi Müzik mezunu olan Ertürk de Duru Tuna gibi Ricky Ford Orchestra’nın üyelerinden biriydi. Geride kalan yıllarda Bora Uzer’den Korhan Futacı’ya, Ayhan Sicimoğlu’ndan Önder Focan’a sayısız müzisyenle birlikte çalışan Ertürk, Bir Gün Bir Adam ve Cihangir Saksofon Quartet’in de kurucusu.

Fırtına Kıral (Davul)

Tuna ve Ertürk’ten 15 yıl kadar sonra da olsa yine Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun olan genç davulcu Fırtına Kıral, Emin Fındıkoğlu Beşlisi’nin de en genç üyesi. Kıral’ın son yıllarda birlikte çaldığı müzisyenler arasında Ceylan Ertem, Önder Focan, Gökhan Sürer, Yasemin Mori ve Koray Candemir gibi farklı disiplinlerden isimlere rastlamak mümkün.

Emin Fındıkoğlu Beşlisi, 6 Aralık’ta Arter’deki Sevgi Gönül Oditoryumu’nda. Biletler Arter’de.