“Engelsiz Yarışma” filmleri açıklandı

Bu yıl Normali Ararken temasıyla 12-18 Ekim tarihlerinde çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşacak Engelsiz Filmler Festivali’nin “Engelsiz Yarışma” filmleri açıklandı. Ulusal ve uluslararası festivallerde ses getiren 5 yerli film var seçkide. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini belirleyecek olan jüride yapımcı Gökçe Işıl Tuna, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve sinema yazarı Kaan Karsan yer alıyor.

Yarışmadaki bir diğer ödül olan Seyirci Özel Ödülü ise seyircilerin internet üzerinden kullanacakları oylarla belli olacak. Festivalin ödül töreni, 18 Ekim Pazar akşamı çevrimiçi olarak takip edilebilecek. Her sene olduğu gibi bu sene de göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile izleyiciye sunulacak olan Engelsiz Yarışma seçkisinde bulunan filmler, muvi.com aracılığıyla izlenebilecek.

Yarışmada hangi filmler var?

Rûken Tekeş’in baraj suları altında kalmadan evvel Hasankeyf’e yaptığı 21 günlük saygı ziyaretini anlatan Aether, Orçun Behram’ın prömiyerini 44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ve apartmanlarının çatısına dikilen anten nedeniyle hayatları cehenneme dönen bina sakinlerinin hikâyesi üzerinden bir Türkiye distopyası çizdiği filmi Bina, Emin Alper’in dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan ve annelerinin vefatından sonra besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, köylerine geri dönmeleri sonrası gelişen olayları konu eden filmi Kız Kardeşler, Kıvanç Sezer’in Adana ve Antalya’dan ödüllerle dönen; orta sınıf mensubu Onur ve Bahar çiftinin ev ve iş hayatları üzerinden, günümüz beyaz yaka yaşantısına absürt mizah sularında gezerek bir bakış atan filmi Küçük Şeyler ve Deniz Tortum’un Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ve İstanbul’da bir eğitim hastanesinin canlı ve cansız sakinlerini, ameliyathaneden morga, yaşam ile diğer durumlar arasında, gerçek ve sanal arasında hareket edenleri izleyen belgeseli Maddenin Halleri; bu yıl Engelsiz Yarışma’da yarışacak olan filmler.

Yazı: Ezgi Karaarslan