Epic Games’in kurucusundan “Fortnite”ın başarısı üzerine

Bir süredir video oyunu dünyasına “hükmeden” Fortnite’ ın geliştiricilerinden Epic Games’in kurucusu Tim Sweeney, oyunun neden bu denli büyük bir sansasyona dönüştüğüyle ilgili gözlemlerini paylaştı.

Geçtiğimiz yılın yaz aylarında satışa sunulan ve sonrasında kısa sürede dünya genelinde 45 milyon oyuncuya ulaşan Fortnite, ihtimallerin fazlasıyla geniş olduğu co-op bir hayatta kalma oyunu. Google aramalarında Minecraft, Battlegrounds gibi fenomen oyunları geride bırakan Fortnite ’ın her haftaki ilginç güncellemeleriyle oyun içi deneyimi yeni boyutlara taşıması da önemli bir detay.

Epic Games’in kurucusu Tim Sweeney, MCV’ye verdiği röportajında Fortnite ’ın yakaladığı başarı ve oyun sektöründeki rekabete dair gözlemlerini dile getirdi. “İnsanlar iyi bir elektrikli süpürge bulduklarında onu kullanmaya devam ederler, başka bir marka nasıl yapmış diye merak etmezler. Fakat oyun sektöründe durum böyle değil” diyen Sweeney, Fortnite ’ın yakaladığı başarının benzer bir oyun olan PUBG için de önemli getirileri olduğu görüşünde. Fortnite özelinde, oyunun birçok farklı mecra ve platformdan oynanabiliyor olmasının önemli bir artısı olduğunun altını çizen Sweeney’e göre oyuncuların metro yolculuklarında akıllı telefonları ya da evlerinde kurulu oyun sistemleriyle maceraya atılabiliyor olmasının çok geniş bir kitleden oyuncu profili çıkardığını da sözlerine ekledi.

Bu tür çok-oyunculu oyunların artık birer sosyal deney halini aldığını ve Fortnite benzeri oyunların yeni sosyal paylaşım ağları olarak algılanabileceğini düşündüğünü de söyleyen Sweeney’e katılmamak pek mümkün değil. Drake, Chance The Rapper gibi rap yıldızları, Finn Wolfhard, Roseanne Barr (!) gibi oyuncular ve Josh Hart, Ben Simmons gibi NBA yıldızlarının söz konusu oyuna olan tutkusu biliniyor.