Yeni “Resident Evil” oyunu “Village”a dair neler biliyoruz?

Yürekleri ağza getiren video oyunu serisi Resident Evil’ın, merakla beklenen son oyunu Resident Evil Village’ın raflarda yerini almasına az kaldı. Geçtiğimiz haftalarda Capcom tarafından serinin son oyununa dair yeni bir sunum daha düzenledi. 

Resident Evil serisinin gidişatına, Village oyunu hakkında detaylara ve Netflix’te yayımlanacak Resident Evil: Infinite Darkness animesine dair önemli bilgiler içeren sunum, yeni bir oynanış videosu ile açıldı. Hikâyenin detaylarına daha fazla yer verilen bu videoda insansı yaratıklar ve daha önce görmediğimiz kasabalı karakterler karşımıza çıkıyor. Oyuna ismini veren ve hikâyenin geçtiği yer olan köy ise olabildiğine kasvetli, karanlık ve gizemli havasıyla tüyleri diken diken eden cinsten.

Sunumun ardından Capcom’dan gelen yeni fragman, şimdiden adından sık sık söz ettiren ve devasa oluşuyla dikkat çeken Lady Dimitrescu’ya ve onun daha az sevimli görünen kızlarına; kaba Chris Redfield’a ve Ethan Whinters’ı bekleyen diğer korkulara yeni bir bakış sunuyor. Ethan Winters’a bir kez daha eşlik edeceğimiz serinin yeni oyununda, hikâye Ethan ve Mia’nın kızı Rosemary’nin kaçırılmasını takip edecek. İşler ise asıl, tartışmalı bir motifle karşımıza çıkan, serinin kıdemlilerinden Chris Redfield’ın, Ethan’ın kızını kaçırdığı noktada daha da ilginçleşiyor; ki sadece bu detay bile şimdiden hayranları hikâyeye dair bir sürü soru işareti ile baş başa bırakmaya yetti.

Ekstra oyun modu “The Mercenaries” geri dönüyor

İşin bir başka tatlı tarafı da oyunun hikâye görevlerini bitirdiğinizde Ethan Winters’a elveda demenizin gerekmiyor oluşu. Hayranların epey zamandır talep ettiği ve birçok oyuncunun favorisi olan “The Mercenaries” modunun, Village oyunu ile geri döneceğinin onaylanması da seriye dair sabırsızlık yaratan gelişmelerin bir diğeri. Oyuncular ana görevleri tamamlayarak bu ekstra oyun modunun kilidini açılabilecekler. 

Yüksek hızlı arcade aksiyonu, serinin önceki oyunlarına kıyasla içerik ve ödül sistemi açısından daha zenginleştirilmiş olacak. Örneğin esas hikâyede karşımıza çıkacak Duke tüccarından bu modda silah satın alınabiliyor. Oyuncular kullandıkları silahları ve fiziksel yeteneklerini de “The Mercenaries”de geliştirebilecek.

Ocak ayında Maid isimli ilk demosu erişime açılan oyunun, ikinci bir demosunun yolda olduğu doğrulanmıştı. Geçenlerde yapılan sunumla birlikte bu çoklu platform demosunun tarihleri de paylaşıldı. Oyuncuların, hikâyeninin geçtiği köy ve kale bölgelerini keşfedip özgürce dolanabildiği demo, 2 Mayıs’ta 24 saatliğine erişilebilir olacak. 

Erişime açılmadan önce PlayStation 4 ve 5 kullanıcıları, iki erken erişim şansına daha sahip. 18 Nisan’da köy bölümü demosu oynanabilecek, kale bölümü de 25 Nisan’da PS konsollarına gelecek. Resident Evil Village, 7 Mayıs itibariyle PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X | S, Xbox One, Steam ve Stadia gibi platformlarda oynanabilir.

Yazı: Ahmet Sönmez