Eric Andre’den yeni Ellen olur mu?

2003’ten beri Amerikan televizyonlarının en çok izlenen gündüz kuşağı programları arasında yer alan The Ellen DeGeneres Show’da durumlar karışık. Geçtiğimiz haftalarda BuzzFeed aracılığıyla yayımlanan bir makaleyle, programdaki çalışanların kötü muamele ile yüz yüze kaldığı; sözlü taciz, ayrımcılık, ırkçılık ve mobbinge maruz bırakıldığını ortaya çıkmıştı. Röportaj veren çalışanlar korkunun hüküm sürdüğü, toksik bir iş ortamında çalışmak zorunda bırakıldıklarını söylemiş; özellikle yapımcılar Ed Glavin ve Kevin Leman aleyhinde demeçler vermişti. Çok geçmeden programın haklarını elinde bulunduran WarnerMedia soruşturma başlattı, Ellen DeGeneres cephesinden ise özür gecikmedi.

Sosyal medya bu esnada elbette boş durmadı ve gelişmelerin ardından “Yeni Ellen kim olmalı?” tartışmaları başladı. Birçok isim önerildi, kimileri Ellen’ın tahtına talip olmak istediğini duyurdu ancak içlerinden biri oldukça sıra dışı bir isimdi: Absürt komedi anlayışını talk show formatıyla birleştiren, son yılların popüler komedyenlerinden Eric Andre.

Sosyal medya hesaplarından “Eric Andre’yi Ellen Show’un sunucusu yapın” isimli bir Change.org kampanyası paylaşan komedyen, an itibariyle 75 bin imza hedefine oldukça yaklaşmış durumda. Kampanyada programın adının veya formatının değiştirilmesi talep edilmiyor, sadece kendisinin yeni Ellen olması isteniyor. Oldukça kararlı olan Andre, yüzünü Ellen’ın kafasına montajladığı paylaşımlar dahi yapmakta.

Yazı: Merdan Çaba Geçer