“Eternals”dan ilk görüntüler ve Marvel’ın vizyon takviminde yaklaşanlar

Yeni bir video yayımlayan Marvel, bitişini iple çektiğimiz pandemi sürecinde duygulara tercüman oldu. Tanıtım klibinde 2018’de aramızdan ayrılan Stan Lee’nin filmlerin büyüsünden söz ettiği cümleler, sinematik evrenin Phase 3 filmlerinden akıllara kazınan sahnelere karışıyor; duygu yüklü 3 dakika 10 saniye sonunda Marvel, gelecek filmlerinin vizyon tarihlerini müjdeleyip, sinema salonlarında buluşacağımız günlere selam çakıyor.

Video, evrenin en yeni (aynı zamanda en eski) takımı Eternals’a ilk bakışı sunuyor. Avengers: Endgame ile Thanos’un mağlup edilmesinin ardından Eternals ekibinin, ezeli düşmanları Deviantların olası geri dönüşüne hazırlık yaptıklarını bu birkaç saniyelik görüntülerle anlıyoruz. DC’nin New Gods sagasına bir cevap niteliğinde olan Eternals, Phase 4’un kozmik hikâyeleri ekrana taşıma planının çok önemli bir parçası. Yönetmen koltuğunda da Nomadland’e tarihî bir Oscar zaferi yaşayan Chloé Zhao var.

Çizgi romanlarda binlerce Eternals ve Deviants karakteri olduğunu hatırlatarak, filmde karşımıza çıkacak karakterlerde kimi değişiklikler yapılmış olduğunu belirtelim. Feige, verdiği bir röportajda, bazı karakterlerin cinsiyetlerinde değişiklikler yaptıklarını belirtmiş ve özellikle Gemma Chan’in canlandırdığı Sersi karakterinin çizgi romana göre filmde daha ön planda olacağının sinyallerini vermişti. Göz kamaştıran bir oyuncu kadrosuna sahip yapımda kim hangi karakteri canlandırıyor, hatırlayalım:

Angelina Jolie, Thena rolünde. Zuras’ın kızı olarak bilinen karakter, Yunan Mitolojisi’nden Athena ve Minerva figürlerinden kimi çağrışımlara sahip kurguda, çok güçlü bir kadın savaşçı. Tanıtımda da en fazla Thena karakterine odaklanılmış, altın zırhı ve kılıcını görebilmiştik. Verdiği bir röportajda Angelina Jolie, 40’lı yaşlarını altın bir zırh içinde kılıç sallayarak hayal etmediğini belirtmiş; hem iddialı kadrosu hem de Zhao‘nun süper kahramanlara bakışı değiştirmeye niyetli vizyonunu desteklemek için projeye dâhil olduğunu açıklamıştı. 

Salma Hayek, Ajak rolünde. Jack Kirby tarafından yaratılan karakter, Eternals’ın alt grubu olan ve Sibirya’da ikamet eden Polar Eternals’dan. God Squad’da da görülen karakterin süper-kötü olduğu hikâyeler mevcut. Ajak, çizgi romanlarda erkek bedenindeyken filmde Hayek’i bu rolde izleyeceğiz.

Richard Madden, Ikaris rolünde. Jack Kirby’nin yarattığı bir diğer karakter Icarus’un babası, Nuh’un gemisinin Ararat Dağı’na olan yolculuğunda yol gösterici güvercin olarak da sembolize edilmekte. Çizgi romanlarda Eternals’a liderlik ediyor ancak filmde bu karakterin ne şekilde ele alınacağı belirsiz. 

Kit Harington, Dane Whitman rolünde. Bu, Harrington’ın bir kere daha siyahlara bürüneceğine işaret ediyor. Zira karakterin diğer ismi Black Knight. Roy Thomas ve John Buscema tarafından yaratılan karakter büyülü bir kılıca sahip. Eternals’daki tek insan kahraman olmasıyla da diğerlerinden ayrılıyor.

Barry Keoghan, Druig rolünde. İlk olarak 1977 yılında çizgi roman sayfalarında beliren bu karakter madde ve enerjiyi manipüle edebiliyor, kozmik enerjiyle zihinlere hükmetme gücüne sahip. Eternals’ın esas kötüsü olacağı kesin gibi.

Gemma Chan, Sersi rolünde. Maddeyi manipüle etme gücüne sahip olan bir başka karakter. Feige’den gelen açıklamalar, filmde bu karaktere büyük bir önem yükleneceğine işaret ediyor. Gemma Chan’in seçiminde yönetmen Chloé Zhao’nun büyük rolü olduğu da gelen haberler arasındaydı.

Don Lee, Gilgamesh diğer adıyla “The Forgotten One” rolünde. Jack Kirby tarafından yaratılan karakter güç ve dayanıklılık konusunda Eternals’da rakip tanımıyor.

Kumail Nanjiani, Kingo rolünde. Samuray, kılıç ustası ve film yıldızı olarak çizgi romanlarda karşımıza çıkıyor. Çizgi evreninde Japon olan karakterin filmde bir Bollywood yıldızı olarak tanıtılacağı düşünülmekte.

Lauren Ridloff, Makkari rolünde. Süper hıza sahip bir karakter. Hurricane ve Mercury isimleriyle de biliniyor. Çizgi romanda erkek olarak tasvir edilirken filmde kadın olarak izleyeceğimiz diğer karakter.

Brian Tyree Henry, Phastos rolünde. Üstün fiziksel özellikleri haricinde Eternals için silahlar dâhil daha pek çok şey icat eden karakter. Black Knight’ın kılıcı Ebony Blade, her ne kadar ortaçağda bir meteordan dövülüp Merlin tarafından büyülenerek ortaya çıktığı gibi bir orijin hikâyeye sahip olsa da; filmde Phastos’un üretimi olarak farklı bir yorumunun da yapılacağına dair teoriler var.

Lia McHugh, Sprite rolünde. Çocuk görünümündeki bu karakter, sonsuz gençliğe sahip ve maddeyi manipüle edebilmekte. Çizgi romanlarda erkek olan bu karakter, Lia McHugh’nun oyunculuğuyla bizlerle buluşacak.

Marvel Sinematik Evreni’ne Chloé Zhao dokunuşu

Chloé Zhao gibi yönetmenlerin dilinin, CGI ve yoğun görsel efektlerin boca edildiği süper kahraman filmlerine büyük zenginlik katacağı su götürmeyen bir gerçek. Geçmişte de Ant-Man için ilk düşünülen Edgar Wright ve Thor Dark World’da yer almaktan vazgeçen Patty Jenkins, sinematik evrenin sahip olduğu genel estetiğin kendi üretimlerine sınırlandırmalar getirdiğinden söz etmişlerdi. Eternals’da benzer sınırlandırmalar ne derece söz konusu henüz bilmiyoruz ama Zhao’nun vermiş olduğu bir röportaj bu konuya biraz da olsa ışık tutar nitelikte. 

The Playlist’e konuşan Zhao’nun filmin sadece yönetmenliğini üstlenmediğini, Kaz Firpo ve  Ryan Firpo ile ortak bir senaryo yazım süreci geçirmiş olduğunu anlıyoruz. “Eğer senaryosunu yazmış olmasaydım nasıl bir film oldurdu bilmiyorum. Sinematik dilde belirli değişiklikler getirecek durumları yaratmak, son üç filmimde tecrübe ettiğim bir şeydi.” açıklamasında bulunuyor. Kevin Feige, Nate Moore ve tüm ekibin süreç boyunca kendi üretiminin Marvel Sinematik Evreni’ne nasıl oturacağı konusunda son derece yardımcı olduklarını belirtiyor.

Feige’ın Variety’ye verdiği röportaj da Zhano’nun sözlerini doğrular nitelikte. Zhao ile birlikte yaptığı demo çekimi Disney’dekilere gösterdiği ânı hatırlayarak, yapımcıların hiçbir VFX çalışmasının yapılmadığı sahnelerden bir hayli etkilendiklerini belirtiyor. Devasa bir yamaçtan gelen sisin, mükemmel dalgalar ve gün batımıyla birleştiği bir anda geçen sahneden söz eden Feige; yönetmenin bu görsel anlatım dilinin sadece Etarnals’a özel olmadığını, Nomadland’i izlediğinde fark ettiğini belirtiyor. Yapımın süper kahraman filmleri için bir değişim getireceğine yönelik ilk yorumlar da basında yerini çoktan aldı.

Büyük bütçeli, bol görsel efektli süper kahraman yapımlarının son yıllarda Akademi’den elinin boş döndüğü süreç, Black Panther’ın En İyi Film kategorisindeki adaylığı ile birlikte kırılma göstermişti. Gerek vizyona gireceği dönemi gerek Zhao’nun yönetmenliği üstlenmiş olmasıyla Eternals’ın, Marvel Sinematik Evreni’nde Oscar umutlarını taze tuttuğunu söyleyebiliriz.

Eternals’ın 5 Kasım 2021’de vizyona gireceği duyuruldu. Tanıtıma göre Marvel’ın gelecek filmleri ve takvimleri şu şekilde;

Black Widow – 9 Temmuz 2021
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 3 Eylül 2021
Spider-Man: No Way Home – 17 Aralık 2021
Doctor Strange in the Multiverse of Madness – 25 Mart 2022
Thor: Love and Thunder – 6 Mayıs 2022
Black Panther: Wakanda Forever – 8 Temmuz 2022
The Marvels – 11 Kasım 2022
Ant‑Man / Wasp: Quantumania – 17 Şubat 2023
Guardians of the Galaxy Vol. 3 – 5 Mayıs 2023

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...