Haftanın etkinlik rehberi (20 - 26 Nisan)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Yerin Altında: Messer Chups
20 Nisan, Müze Gazhane

2000’de besteci Oleg Gitarkin tarafından kurulan Messer Chups, müziğinde 50’li ve 60’lı yılların surf, beat, film sample’ları, cızırtılı tarihi kayıtlar, loungey ve çizgi film seslerini bir araya getiriyor ve geçen yüzyılın ortalarında çekilen kült filmlerin videolarını Gitarkin’in video-kolajlarıyla birleştiriyor. Açılışı Asperger yapacak.

Dirsek Teması Dayanışma Konserleri
21-22-23 Nisan, Moda Sahnesi

HOOD Base organizasyonuyla üç gün boyunca Moda Sahnesi’ni mesken tutacak dayanışma konserleri kapsamında Seda Erciyes, Ağaçkakan, Tuğçe Şenoğul, Batuhan Polat, Su Sonia, Pitohui, Frozen Clouds ve dahası sahnede olacak. Gelirler Kadın Savunması, Kaf Kolektif ve Çocuk Sanat Alanı Platformu’na aktarılacak. Biletler burada.

Öner Taylan Öztürk – Geçmiş veya gelecek, Dijital baskı, 2022, 60x50cm
Bahar Seçkisi II
21 Nisan – 4 Haziran, gri alan Ayvalık

gri alan, ana akım galerilerin aksine çoğulcu, tartışmaya alan açan, queer bir mekan olma niyetiyle yola çıktı. 2023’teki ilk sergisi Bahar Seçkisi II’de Türkiye ve yurt dışından 40 sanatçının farklı teknik ve temada eserleri yer alıyor. Açılış 17.00’de Ali Akas’ın plak seçkisiyle başlayacak. Detaylar burada.

Kana Kana
22 Nisan, Blind

Müzisyen ve prodüktör Övünç Dan’ın karanlık dehlizlere daldığı solo projesi Kana Kana, dark pop / goth rock eksenindeki karanlık hikayelerini anlatmak üzere Blind sahnesine geliyor. After party’de ise Nikki Wild kabin başında olacak. Detaylar burada.

Pop Upss Festival
22-23 Nisan, Dat Dat İzmir

İzmir’in yeni mekânı Dat Dat bir mini festival düzenliyor. Klas Pop projesiyle Emir Yargın’ın yanı sıra Tolga Bilgin Ensemble, Maze DJ’leri Heavie, Serpico ve Analogdisko’yu dinleyebileceğiniz etkinliğe giriş ücretsiz. Detaylar burada.

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur
24 Nisan, karga

90’lar, kristal avizeler, romantik komediler, devrimciler, kuşbaşılı pideler ve Tarkan… Metnini, yönetmen Şule Ateş ve oyuncu Pınar Göktaş’ın prova sürecinde birlikte geliştirdiği Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, hayatının aşkını aramaktan sıkılan bir genç kızın gülümseten hikâyesi. Detaylar burada. Yağmur Ruken Kahraman imzalı inceleme yazısı ise burada.

Ercüment Orkut “Solo”
24 Nisan, Zorlu PSM

Piyanist Ercüment Orkut touché’de, orjinal bestelerinden seçkiler kadar henüz kaydedilmemiş parçaları ve değer verdiği başkaca eserlerden de oluşan, doğaçlama kesitlerle sarılı bir performans sergileyecek. Biletler burada.

Kino 2023
25-30 Nisan, Sinematek/Sinema Evi

Goethe-Institut, Alman sinemasının en güncel filmlerinden bir seçkiyi Kadıköy’e getiriyor. Christian Petzold’ün Roter Himmel’i, Angela Schanelec’in Music’i ve dahası programa dâhil. İstanbul Film Festivali gösterimlerini kaçıranlar göz atmayı unutmasın. Detaylar burada.

Silivri’den Mektuplar & Sevgili Osman
25 Nisan, Postane

Altyazı ve Postane tarafından düzenlenen Kültür Doğa Film Buluşmaları’nın beşincisinde Çiğdem Mater’in seçtiği, Osman Kavala için çekilmiş Silivri’den Mektuplar ve Sevgili Osman filmleri gösterilecek. Ardından Gezi Davası’nda yaşananlar, kentte yaşam mücadelesinin boyutları ve Çiğdem Mater’in konuşulacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz. Kayıt linki burada.

Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler
25 Nisan, Pera Müzesi

Paula Rego’nun yaşamına ve eserlerine, oğlu Nick Willing’in yönettiği eşsiz bir bakış. Mahremiyetine düşkünlüğü ve ketumluğuyla tanınan Rego ilk kez içini döküyor; faşizmle, kadın düşmanı bir sanat dünyasıyla ve manik depresyonla mücadele ettiği benzersiz hayatına dair öykülerle oğlunu şaşırtıyor. Detaylar burada.

Gitar set: Deniz Tekin & Parham A.G
26 Nisan, Bant Mag. Havuz / Bina

Hem solo işleri hem de parçası oldukları kolektif üretimlerie bağımsız sahnenin asla yerinde durmayan iki temsilcisi, Deniz Tekin ve Parham A.G, özel bir performansla 26 Nisan Çarşamba akşamı, Kendine Has desteğiyle Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde. Detaylar burada.

Fairfly
26 Nisan, DasDas

İş dünyasındaki acımasız rekabete, startuplar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren Fairfly, çok para kazanma tutkusu, başarı saplantısı ve neoliberal söylemleri sorgulayan bir kara komedi. Biletler burada.

Arda Diben – İmara Açık
13 Mayıs’a dek, C.A.M. Gallery

Arda Diben ilk kişisel sergisinde; zamanın şehirleşmesine, kontrolsüz büyümesine, çarpık kentleşmesine, boşluk bırakmamasına, yeşilsiz büyüyen nesillere, betonların arasında yalnızlaşan insanlara ve bu hızlı ritimde kaybolmamıza, git gide bu düzeni sorgulamayan bir şekilde hayatlarımıza devam etmemize distopik bir bakışla yaklaşıyor. Detaylar burada.

Giriş Görseli: Arda Diben – Her şeyin üstünde mi?, Kâğıt üzerine karışık teknik, 2020, 104×133 cm