Haftanın etkinlik rehberi (13-19 Haziran)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Zafer Akşit – BUNU İZLEYEBİLİR MİYİM BİLMİYORUM
13 – 30 Haziran, Collect Gallery 

Tarihsel infaz sahnelerini kıyaslayarak güç, şiddet ve eğlenceyi sorgulayan sergi, izleyicinin gördüklerinden iğrenmesine rağmen gözlerini başka yere çeviremediği bir deneyim sunuyor. Detaylar burada.

Mekan’da Bir Güneş
13 Haziran, İş Mekan

Güneş Özgeç’le yazın başlangıcını kutlamak için sohbet edip şarkılar söyleyeceğiniz Mekan’da Bir Güneş’e ücretsiz katılım için İş Mekan uygulamasından rezervasyon yapabilirsiniz.

Limonlar Limonlar Limonlar Limonlar Limonlar
13 – 14 Haziran, Bahçe Galata

Günde kaç kelime konuşabileceğinizin sınırlandırıldığı bir distopyada geçen oyun, çeşitli yöntemler ile anlaşan Oliver ve Bernadette çiftinin biriktikçe ağırlaşan konularına odaklanıyor. Sam Steiner’ın metninden Zelal Buldan’ın uyarladığı oyunun biletleri burada.

Kel Diva
13 – 14 Haziran, Oyun Atölyesi

Ionesco’nun “karşı oyun” diye adlandırdığı Kel Diva; absürt tiyatronun perdesini aralayan, dilin trajedisini ortaya koyan bir başyapıt. Oyun Atölyesi yapımının yönetmenliğini Muharrem Özcan üstleniyor. Zuhal Olcay’ın bu oyundaki performansıyla 26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülüne uzandığını da hatırlatalım. Biletler burada.

Honey Dijon
14 Haziran, Frankhan 

Zanaatına duyduğu sarsılmaz tutku ve yaratıcılığa korkusuz yaklaşımıyla Honey Dijon, yüksek enerjili performansları ile tanınıyor. Aynı zamanda elektronik müzik dünyasının mevcut düzeninde sektördeki çeşitliliğin ve kapsayıcılığın da sesli bir savunucularından biri olarak ayrı bir öneme sahip olan Dijon 14 Haziran gecesi Frankhan sahnesinde. Biletler burada.

Goblin Daycare & Hatespeech
14 Haziran, Karga

Alternatif metalin sıkıntı üçlüsü Hatespeech ve egg punkın sevimli serdengeçtisi Goblin Daycare, yazın gelişine gürültülü ağıtlar yakacak ve bir sonraki duyuruya kadar inlerine çekilecek. Detaylar burada.

İstanbul Experimental: Passage by Night
14 Haziran, Fitaş Pasajı

İstanbul Experimental küratörlüğünde düzenlenen Passage by Night ile 14 Haziran 18.00’da kapılarını yeniden açacak olan Fitaş Pasajı; sinema, müzik, dans ve performanslarla geceyi sabaha bağlamak ve koridorlardan taşarak sokağa yayılmak için sizi çağırıyor. Programın detayları burada.

Deli Bakkal
15 Haziran, Bova Sahne

Coşkulu Afrobeat, funk, fusion elementlerini Anadolu ritimleriyle harmanlayan Deli Bakkal 15 Haziran’da Bova Sahne’de. Detaylar burada.

Olafur Eliasson – Senin beklenmedik karşılaşman
9 Şubat’a dek, İstanbul Modern

Sanatçının ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi başlıklara duyduğu ilgiyi yansıtan bir sergi. Eliasson’un kişisel yolculuğunu takip eden sergi, müzenin deniz kenarında bulunduğu Boğaziçi’ndeki konumundan yola çıkarak, seyir ve yön bulma gibi denizcilikten ödünç alınan kavramlarla derinlik kazanıyor. Detaylar burada.

OCULUS III: Kendilik Örüntüleri
29 Haziran’a dek, The Wall Art Gallery

Kadir Has Üniversitesi’nin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin kendiliğin farklı boyutlarını ve öz-anlatılarını keşfeden çalışmalarını bir araya getiriyor. Detaylar burada.

Kaan Kemal Öner – Gökyüzünün Karnında(n)
28 Haziran’a dek, Quick Art Space

Serginin temelini Öner’in Kamboçya, Tayland, İzlanda, Güney Afrika, Normandiya, Mazı Köyü gibi farklı yerlerde çektiği bozulmalara ve çeşitli müdahalelere maruz bırakılmış fotoğraflar, kimi zaman sanatçının fotoğraf üzerinde yaptığı çizimlere veya fotoğrafları üst üste bindirmesine ve/ya temellük etmesine dayanıyor. Kimi zaman ise bu durum, insan olmayan maddenin kendi potansiyelini göstermesi için alan tanınmasıyla gerçekleşiyor. Detaylar burada.