Haftanın etkinlik rehberi (11 - 17 Mayıs)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali
13 Mayıs’a dek, Arter

İlk kez 2020’de Matthias Osterwold’ün sanat yönetmenliğinde düzenlenen ve takip eden iki yıl çevrimiçi ortamda gerçekleşen Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin dördüncü edisyonunda Ertuğrul Oğuz Fırat’ın 100. yaşı kutlanacak, Kazak-Türk şarkıcı/vokalist Saadet Türköz ile İsviçreli perküsyoncu Peter Zumthor Düş Tınılarına Gezinti için bir araya gelecek, Steamboat Switzerland kapanışı yapacak; detaylar burada.

Prizma Expanded: Algının Poetikası
29 Temmuz’a dek, Akbank Sanat

Türkiye sinemasının üç farklı jenerasyonundan üç yönetmen ve üç film profesyonelinin birbiriyle eşleşerek, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserler ürettiği Prizma Expanded: Algının Poetikası sergisi, film izleme deneyiminin zamansal ve mekânsal boyutundaki dönüşümleri gözeterek soruyor: “Sinematik deneyim genişledikçe, algı da genişler mi?” Çiftler ise şöyle: Reha Erdem – Florent Herry, Zeynep Dadak – Çiçek Kahraman ve Deniz Tortum – Alican Çamcı. Detaylar burada

Misket
11 Mayıs, Kadıköy Boa Sahne

Kayhan Berkin’in yönettiği, Turgay Korkmaz’ın yazıp Orkuncan İzan ile beraber oynadığı Misket; misket oynarken birbirine âşık olan iki erkeğin karşısına, kimilerince kaderle eşleştirilen coğrafyayı koyan; hem metin hem reji hem de oyunculukları bakımından takdire şayan, hikâyesiyle seyirciyi yakalayan ve kalplere dokunan bir oyun. Biletler burada.

Derd’Ali
11 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Derd’Ali, yakında paylaşacağı “Adam” parçasının video klibi ve 2 Haziran’da yayımlanacak yeni EP’si Kördüğüm Adam’ın lansman konseri için Bant Mag. Havuz / Bina’da. Sahnede Derd’Ali’ye çeşitli parçalarda Batuhan Polat, Ozan Sarohan, İmre Hadi, Selin Sümbültepe ve Özgür Ulusoy (Peyk) eşlik edecek. Klipte rol alan Bülend Çolak da gecenin özel konuğu. Detaylar burada

Film çıkışı partisi: Cadillac Records
11 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Başrol Müzik serisinin sıradaki filmi, Beyoncé’yi Etta James suretinde izlediğimiz Cadillac Records. Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek gösterimin ardından Cünort; Chess Records ve 50’ler Chicago ilhamlı bir seçkiyle Bina kabinini devralacak. 21.00’de start alacak partiye katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Kick My Kidney Stone! #13
12 Mayıs, karga

Kick My Kidney Stone! serisinin 13.sünde line up’ı Başıbozuk, Hybrid.K, Bernk, Semi ve Fitisound işgal ediyor. Canlı görseller Ordinaire.x’ten. Katılım ücreti 120 TL; sadece nakit çalışılıyor. Detaylar burada.

Gaye Su Akyol
12 Mayıs, Babylon

Son albümü Anadolu Ejderi, Gaye Su Akyol için yeni sesler bulma ve bilinen sınırların dışına taşma motivasyonuyla hayat bulmuş şarkılardan oluşuyor. Sonik yelpazesi oldukça geniş; Anadolu pop, folk, Klasik Türk Müziği, Türkçe psikedelik rock tınıları var elbet içeride. Konser biletleri ise burada.

Sergi: Sadi Güran – Hey Jüpiter “Günaydın”
12 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Hey Jüpiter, Sadi Güran’ın atölye olarak da kullandığı evinde yarattığı dünyanın yörüngesine takılan arkadaşlarının kendi çektiği portrelerinden yola çıkarak ürettiği çalışmalardan oluşmakta. Son halka “Günaydın”, sanatçının bu süreçte yaşadığı üç evi kapsamına alıyor. JamsSession kapsamında gerçekleşecek açılış partisinde, Bina kabinini, daha önce de bu kabinde harikalar yaratan Tuğçe Şenoğul ve Seda Erciyes devralacak. 22.00’de başlar, katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Endüstrimantal: Cava Grande
12 Mayıs, Müze Gazhane

2000’lerde yerli müziğin seyrine renkli dokunuşlar yapan Tan Tunçağ’ın solo projesi Cava Grande, Müze Gazhane’ye taşınıyor. Sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek etkinlik için Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden kaydınızı yapabilirsiniz.

Berat Pekmezci imza günü
13 Mayıs, Paralel Evren

Londra’da yaşayan illüstratör ve çizgi roman sanatçısı Berat Pekmezci, DC Comics’ten yayımlanan Bruce Wayne: Not Super çizgi romanı ve diğer kitaplarını imzalamak üzere 13 Mayıs Cumartesi günü Paralel Evren’de.

Selin Sümbültepe “Müşterek Bando”
13 Mayıs, Zorlu PSM

Selin Sümbültepe, türler arasında gezinen bir müzikal hikâye anlatıcısı. Yakında bambaşka hikâyelerden oluşan Arapça / Türkçe şarkılarını yayımlamaya başlayacak. Bu sentezden yola çıkarak hayat bulan Müşterek Bando projesiyle touché sahnesini titreştirmeye hazırlanıyor. Biletler burada

Ayda Bir Güneş – Brek
13 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Güneş Özgeç’in her bölümünde farklı bir konuğu ağırladığı konserli söyleşi programı Ayda Bir Güneş’in sıradaki konuğu Brek. 2021’in sonlarında yayımladığı MUTSUZLAR’ın ardından “Tasmam Ellerinde” teklisini paylaşan Brek, geçtiğimiz hafta yeni albümü 1990’ı müjdeleyen bir parçayla çıkageldi. Etkinliğe dair detaylar burada.

Cimri
13 Mayıs, Çevre Tiyatrosu

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”

Semaver Kumpanya, Moliere’in ünlü eseri “Cimri” oyununu, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan Harpagon performansıyla yedi sezondur kapalı gişe sahneliyor. Biletler burada.

Özge Özel Stand-Up
16 Mayıs, Zorlu PSM 

Karşısına çıkan tüm kavramların içini dışına çıkaran ve bundan 1 gram pişmanlık duymayan Özge Özel, tek kişilik stand-up gösterisiyle touché’de. Detaylar burada; Özge Özel – Emre Günsal ikilisinin Bant Mag. için sohbeti de hemen burada.

Değersizler I
Doğu Özgün – Takma Bıyık
17 Mayıs – 25 Haziran, x-ist

Doğu Özgün’ün x-ist’te gerçekleşecek ilk kişisel sergisine ismini veren Takma Bıyık, izleyicinin odağını otoriter rejimlerin toplumda yarattığı deformasyonda toplar. “Takma Bıyık” parçası olduğu toplumu yetişkin taklidi yapan çocuk metaforuyla resmeder. Bu bağlamda Takma Bıyık anıtsallaşan zehirli seslerin büyüsünden uyanmak için izleyiciyi daha derine, yüzleşmekten kaçındığı keşiflere davet eder; yetişkin ve güçlü maskelerimizi bir anlığına geride bırakabileceğimiz güvenli bir alan yaratmayı amaçlar. Detaylar burada.

RYUICHI SAKAMOTO GECESİ // Eray Düzgünsoy & Taha Kiremitci
17 Mayıs, arkaoda

Kurucusu olduğu gruplar, yayınladığı albümler, bestelediği film müzikleri ve çok daha fazlasıyla müzik tarihinde önemli bir yer edinmiş besteci, aktör ve prodüktör gibi pek çok sıfatı üzerinde taşıyan Ryuichi Sakamoto’nun geçtiğimiz mart ayı sonunda aramızdan ayrılmasının şerefine Eray Düzgünsoy ve Taha Kiremitci kabine geçerek efsanevi ismin kendi kayıtlarına ve etki alanına giren üretimlere yer verecekler. 

Kalben gerçek adınız mı?
17 Mayıs, Blind

Siz soruyorsunuz, Kalben yanıtlıyor. Beraber söylenen şarkılarda ve gülünen şakalarda zamanda, mekânda minik bir yolculuğa çıkılıyor. Öncesinde Mert Pekduraner sahnede. Biletler burada