SERGİ: Sadi Güran - Hey Jüpiter “Günaydın”

Sadi Güran, Hey Jüpiter serisinin final bölümüyle evinden taşanları Bant Mag. Havuz / Bina’ya taşıyor. 2017’de start alan serinin üçüncü sergisi ışığı kucaklıyor, ismi de “Günaydın”. Açılış: 12 Mayıs.

Hey Jüpiter, Sadi Güran’ın atölye olarak da kullandığı evinde yarattığı dünyanın yörüngesine takılan arkadaşlarının kendi çektiği portrelerinden yola çıkarak ürettiği çalışmalardan oluşmakta. Son halka “Günaydın”, sanatçının bu süreçte yaşadığı üç evi kapsamına alıyor. Önceki Hey Jüpiter sergilerine kıyasla, bu kez gün ışığına doğru giden portreler ağırlıkta. Hem gün batımı hem sabah aydınlığı Sadi’nin kâğıtlarına bol miktarda vurmuş bu süreçte. Serinin “Günaydın” diyerek bitmesi de bu anlamda manidar çünkü niyeti içimizi açmak. 

2019’da sergilenen ikinci bölüm “E Kal Bu Gece Burada?”nın hemen ardından oluşmaya başlamış bu koleksiyon. Dört yıla yayılıyor, hâliyle kalabalık bir sergi. İşler arasında Hey Jüpiter adına başka yenilikler de mevcut. Örneğin bu evrende ilk kez gülümseyen portreler göreceğiz. Ayrıca kimi işler için yeniden hayat verdiği bazı çerçevelerin üzerine el yazısıyla minik şiirler işlemiş.

“Kahvaltı etmeden ada vapuruna bindim, Aya Yorgi’den Cihangir’e kadar her yerde bira içtim. Oradan Kadıköy. O kadar çok iskele gördüm ki şekilsiz bir yarayı diker gibi ipleri çekerek Boğaz’ı büzüp kapadım.”

Hey Jüpiter portrelerinde Sadi’nin yaşantısı, zevkleri ve ilhamlarına ilişkin pek çok nüans da gizli. Bir Nina Hagen posteri, Studio Ghibli figürleri ya da Nükhet Duru kapağı gibi objeler, hem kendisine hem de Hey Jüpiter’in kurgusu ve derdine ilişkin diyaloglar kuruyor. Nitekim Sadi Güran da bunun şimdiye dek yaptığı en kişisel iş olduğu görüşünde.

İlham demişken… Sergide Sadi Güran’ın 2020’de Bant Mag. için hazırladığı İçimde Kalmasın dosyasında resimlediği dört 90’lar filmi illüstrasyonu da yer alacak: My Own Private Idaho, The Pillow Book, M. Butterfly ve Heavenly Creatures. Bu seçkiye dair “Üniversite yıllarımdan beri ana akım sinemada kuir görünürlüğüne dair beni çok heyecanlandıran ve çizim, yaratı dünyamda bana hep ilham olan bu dört filmi resimleyerek ufak bir teşekkür etmek istedim.” demişti dosyanın girişinde.

Sadi Güran ve Uğur Kolege ortaklığıyla yaratılan Hey Jüpiter heykelleriyle de sergi açılışında buluşacağız: Komşu Kızı Asuman ve Komşu Oğlu Zafer. Sadece sergiye özel üretiliyorlar, bir daha bulmak pek kolay olmayacaktır, baştan söyleyelim.

12 Mayıs Cuma saat 19.00’da açılacak Hey Jüpiter “Günaydın” sergisi, 12 Haziran’a dek Bant Mag. Havuz / Bina’da görülebilir.

JamsSession kapsamında gerçekleşecek açılış partisinde, Bina kabinini, daha önce de bu kabinde harikalar yaratan Tuğçe Şenoğul ve Seda Erciyes devralacak. 22.00’de başlar, katılım ücretsiz.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/