Haftanın etkinlik rehberi (16 - 22 Aralık)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

SABO – Golden Hours
28 Ocak’a kadar, Versus Art Project

Elâ Atakan küratörlüğünde gerçekleşen sergisinde insanı mutlu eden anların şefkatli ışığını yapıtlarına taşıyor SABO. İyilik dolu ve sıcak hislerin izini süren sanatçı, aile albümlerini karıştırırken huzurlu anıların peşine düşüyor. Detaylar burada.

Hanefi Yeter – Vesile
16 Aralık – 11 Şubat, Anna Laudel

Hanefi Yeter’in 2019 yılından beri ürettiği çeşitli kompozisyon, heykel, desen ve seramik çalışmalarının yer aldığı kişisel sergisi. Sanatçı, doğa ve insan ilişkileri üzerine kurguladığı bu sergide, eserler hem doğanın sunduğu nimet ve güzellikleri hem de insanlığın doğaya karşı tavırlarının sonuçlarını katılımcılara aktarıyor. Detaylar burada.

Cihan Öncü
16 Aralık – 31 Ocak, Dirimart

Cihan Öncü’nün yeni işleri, renkli jölelerin yanlarına yerleştirilmiş, onlar tarafından ele geçirilmeye can atan, üzerlerine tuhaf sıvılar dökülen kadifemsi nesnelerin imajlarından oluşuyor. Sanatçı, fotoğraf imajını ele geçiren ve orada donup kalan akışkan bir hareket yakalar. Bu adeta bilinçakışıdır: akar akar, anlaşılmak değil soğurulmak ister. Detaylar burada.

Jakuzi
16 Aralık, Moda Sahnesi

Şu sıralar üçüncü albüm hazırlığında olan Jakuzi, senenin son konserini Kadıköy’de veriyor. Platformlarda biletler tükenmiş bile, gişede bir miktar bilet mevcut. Detaylar burada.

Gösterim: Aftersun
16-17 Aralık, Pera Müzesi

İskoç yönetmen Charlotte Wells’in, bir baba kızın birkaç günlük yaz tatiline mercek tuttuğu ilk uzun metrajı Aftersun, 2022’nin en çok konuşulan filmlerinden biri. 6 Ocak’tan itibaren MUBI üzerinden izlenebilecek yapımı Pera Film programında da yakalamak mümkün. Biletler burada.

Carlos Aires – I will die… As will you
17 Aralık – 11 Şubat, Zilberman İstanbul

Carlos Aires’in yeni sergisi insanın kendi ölümünü düşünmeden etrafındaki her şeyi yok etmesine işaret ediyor. İspanyol sanatçı sergide, insanlığın bugün içinden geçmekte olduğu hassas anlara göz atıyor. Tüm bu apokaliptik imalar manzarasında insanın ölümünü inkâr etmedeki ısrarı dikkat çekici hâle geliyor. Detaylar burada.

Ayda Bir Güneş yeni yıl özel
17 Aralık, Bant Mag. Havuz / Bina

Güneş Özgeç’in her bölümünde farklı konukları ağırladığı konserli söyleşi programı Ayda Bir Güneş, Bant Mag. Havuz / Bina’da devam ediyor. Serinin sıradaki buluşması 17 Aralık’ta; bir erken yılbaşı kutlaması olarak kurgulandı. Güneş Özgeç ve konuğu Taner Yücel’e Nilipek. ile Özgün Semerci de eşlik edecek. Detaylar için bir tık yeterli.

Fire Walk kitap lansmanı
17 Aralık, GALERIST

Burcu Yağcıoğlu ve Ülgen Semerci’nin sanatçı kitabı Fire Walk, bir taraftan dünya üzerindeki ilk yangının bitkilerle olan ilişkisini ele alırken, öte yandan ekolojik bir fail olarak yangının dünyayı şekillendirme biçimlerine odaklanıyor. Detaylar burada.

Palmiyeler 
17 Aralık, Salon İKSV

Kilink ile tanıdığımız Mertcan Mertbilek ve Tarık Töre, Kaliforniya sound’unu İzmir’in palmiyeleriyle bir araya getirdi; Barış Konyalı ve Rana Uludağ’ın da yüksek katkısıyla ortaya neşesi ve enerjisiyle yerinizde duramamanızı garanti eden Palmiyeler çıktı. Kulaklara tropik ferahlık getiren grubu canlı izlemek için biletler burada.

Hilal Polat – Ehven-i Şer
17 Aralık – 28 Ocak, Mixer Art Gallery

Ehven-i Şer sergisi bir görme sorgulaması. Gözün gördüğü şeyin hangi gözden olduğunu anlamaya çalışma çabası. Başka insanların bize anlattığı hikayelerin aslında bizi nasıl bir ezbere alıştırdığının göstergesi… Kendi zevklerimizin bile başkalarının bakışına mahkûm olduğu yeni çağda bu hızı kesme eyleminin ve eski bakış açılarının dönemsel bir analizidir. Detaylar için buraya.

Gökçe Coşkun
17 Aralık, Karga Kadıköy

Senenin başlarında, “Sevmeye, hafızanın kalple karşılaştığı ve çarpıştığı anlara, özlenen’e, inatla umut etmeye, büyümeye, birlikte olmanın yaraları ne denli sağaltabileceğine dair” sözleriyle tarif ettiği ilk uzunçaları Bir Dilek Diledim’i yayımlayan Gökçe Coşkun, Karga sahnesine nostaljik hislerle çıkıyor. (bkz. Instagram paylaşımı) Kapı açılış 20.00, konser 21.00. 

Gösterim: Karanlık Gece
18 Aralık, Sinematek / SinemaEvi

Bu sene Antalya Film Festival’inin Ulusal Yarışması’ndan En İyi Film ödülüyle ayrılan Özcan Alper’in Karanlık Gece’si, gezgin bir müzisyenin yıllar sonra döndüğü dağ kasabasında yaşadığı yüzleşmeleri konu ediyor. Oyuncu kadrosunda Berkay Ateş, Cem Yiğit Üzümoğlu, Pınar Deniz, Taner Birsel ve Sibel Kekilli yer almakta. Gösterim detayları burada.

Özge Özel Stand Up
20 Aralık, Zorlu PSM

Karşısına çıkan tüm kavramların içini dışına çıkaran ve bundan 1 gram pişmanlık duymayan Özge Özel, tek kişilik stand-up gösterisiyle touché sahnesinde olacak. Biletler burada

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2022-12-15 19:38:41Z | |
Loft 1 Yaşında: Deli Bakkal, Afroloji
21 Aralık, Babylon 

Yayın hayatına geçtiğimiz sene başlayan Loft Caz Kültür Gazetesi 1. yaşını, Afroloji ve Deli Bakkal konserleriyle kutluyor. Etrafınızın afro beat, caz ve funk titreşimleriyle sarılacağı, yılın en uzun gecesinde, İlksen Mavituna da DJ setiyle kabin başında olacak. Biletler burada.

Hava Kararınca: Kardelen
21 Aralık, Müze Gazhane

Ekim ayında ilk EP’si Lütfen Kalbimi Sökün’ü Universal Music Türkiye etiketiyle yayımlayan Kardelen, mum ışıklarıyla aydınlanan Hava Kararınca sahnesinde. Katılım ücretsiz, kayıt bilgileri ve detaylar burada.

Atölye: Elmas Deniz ile “Bilinmeyen Türlerin Bilinmeyen Yok Oluşu Üzerine”
21 Aralık, Salt Galata

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programı kapsamında 21 Aralık Çarşamba günü 16.30-19.00 saatlerinde Salt Galata’daki Atölye IV’te bir atölye düzenleniyor. Sanatçı Elmas Deniz’in yürütücülüğündeki atölyede, ekolojik meselelere insan merkezci ve insan biçimci bakışın yarattığı sorunlar “bilinmeyen” türler etrafında irdelenecek. Detaylar burada.

Kalabalık Duası
21 Aralık, İstanbul Sinema Müzesi

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Şatonun Altında‘dan sonra yepyeni bir araştırmanın sonucunu seyirciyle paylaşmaya hazır. Bu defa özgün bir metni sahneye taşırken anlatının fiziksel ve disiplinler arasi olanaklarınin peşine düşüyor ekip. Tolga İskit’in tek kişilik performansıyla sahnelenen oyuna dair detaylar burada

Jerfi Aji: Sesin İçinden Bakmak
22 Aralık, Arter

Tonal sisteme getirdiği yenilikçi yaklaşımı ve sinestezik bir çerçevede oluşturduğu armonik yapılarıyla müzik tarihinin en sıradışı kişiliklerinden biri olan Alexander Scriabin bestelerinin Jerfi Aji tarafından performe edileceği konsere, Can Memişoğulları’nın hazırladığı görseller eşlik edecek. Detaylar için buraya.