Haftanın etkinlik rehberi (3-9 Şubat)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Clemens Wolf – REMIX-Material Archeology
3 Şubat-25 Mart, SANATORIUM

Clemens Wolf, işlerinde yakalamaya çalıştığı tekrar edilemez anları farklı malzemeler vasıtasıyla yerleştirmelere dönüştürüyor. Çit gibi endüstriyel malzemeler kullanarak kalın yağlı boya tabakalarını tuvale aktardığı bir yöntem geliştiren Wolf, “REMIX-Material Archeology” sergisinde bu yaklaşımı mekâna özgü bir şekilde SANATORIUM’a taşıyor. Detaylar burada.

Derya Yıldırım & Grup Şimşek
3 Şubat, Salon İKSV

Berlin’de yerleşik bağlamacı ve multi-enstrümantalist Derya Yıldırım’a dünyanın dört bir yanından müzisyenlerin katıldığı psikedelik müzik kolektifi Grup Şimşek, senenin ilk İstanbul konseri için Salon İKSV sahnesinde. Grup, büyük ölçüde davulcu, perküsyoncu, besteci ve marimba sanatçısı Greta Eacott’un katkıları sayesinde, 1960’lar ve 70’lerin Anadolu etkilerini çağdaş bir beste ve ritim yaklaşımıyla yorumluyor. Biletler burada

Beni Bu Şarkılar Mahvetti
3 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini dinlediğimiz Beni Bu Şarkılar Mahvetti buluşması için yine çok heyecanlıyız. “Kimler var?” derseniz: Canozan, Ceylan Özgün Özçelik, Ethem Onur Bilgiç ve Paptircem bizimle olacak. Detaylar burada.

Magma Klüp’teki Tampon konserinden (1998) bir fotoğraf: Aslı Akıncı arşivi
Söyleşi: İstanbul Yeraltı Sahnesi
3 Şubat, Salt Beyoğlu

Salt’ın “Sahnede 90’lar” sergisi paralelinde Asena Hayal tarafından hazırlanan “İstanbul Yeraltı Sahnesi” söyleşi programı dönemin öne çıkan figürlerini bir araya getiriyor: 1988’de ZeN adını alan doğaçlama saykedelik müzik ve sanat grubundan Murat Ertel, 1993’te kurulan punk grubu Tampon’dan Aslı Akıncı, 1994’ten itibaren sokak müziği geleneğini İstanbul sokaklarında sürdürüp yeni bir ekol oluşturan Siya Siyabend’den Bizon Murat ve Türkiye’nin ilk kültür, sanat ve edebiyat fanzini olarak kabul edilen Mondo Trasho’nun yaratıcısı Esat Cavit Başak.⁠ Detaylar burada.

Kamufle
3 Şubat, Babylon

Kamufle, hem solo üretimleri hem de Elektro Hafız, Lara Di Lara, Kayra, Da Poet gibi pek çok başka müzisyenlerle ortaklaştığı işleriyle yerli hip hop sahnesinin en üretken figürlerinden biri. Son yayını; dinleyeni kafasının içine, zihin mesaisine davet ederek 2022’ye şık bir kapanış olarak bıraktığı “Bi’ Şeyler Var” idi. Yüksek enerjili sahne performanslarıyla da nam salan Kamufle, 3 Şubat’ta Babylon sahnesini titreştirecek. Biletler burada.

Virtual Landscapes
3 – 5 Şubat, Müze Gazhane

Uluslararası sanal gerçeklik (VR) ağı Galaxy Network’ün bu yıl “Virtual Landspaces” adıyla ikincisini düzenlediği sergisi yedi ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Sergide Venedik, Cannes, Tribeca ve Sundance gibi prestijli film festivallerinin VR bölümlerinden ödüllü filmler gösterilecek. Detaylar burada.

Yeni Medya Sanatında Arşiv ve Konservasyon
3 Şubat, TAK

Piksel.|O’art Talks, moderatörün yönlendirdiği bir konuşma akışı etrafında, katılımcıların sorduğu sorular ve yorumlarla şekilleniyor. Seri; akademisyen, küratör İpek Yeğinsü ve sanatçı, akademisyen, müzisyen Selçuk Artut’un “Yeni Medya Sanatında Arşiv ve Konservasyon” başlıklı konuşmasıyla Sinan Eren Erk’in moderatörlüğünde devam ediyor. Kayıtlar için buraya.

On The Loose #4
4 Şubat, Karga Kadıköy

Korhan Argüden ve Vahdet Ertuğrul Boydak önderliğinde ve farklı müzisyenlerin katılımıyla ekim ayından bu yana Karga’da düzenlenen özgür doğaçlama gecesi On The Loose’un dördüncü buluşması. Sahnede ikiliye Korhan Futacı, Özüm Usta, Deniz Erdem, Joel Grip ve Duru Tuna eşlik edecek. Detaylar burada.

Genç Alman Sineması: Kluge’den Fassbinder’e Yeni Bir Dil Arayışı
4 Şubat, Sinematek/Sinema Evi

Sinematek/Sinema Evi’nin Genç Alman Sineması temalı programı tüm hızıyla devam ediyor. Gösterimlere eşlikçi düzenlenen, Almanya sinemasının masaya yatırılacağı panelde moderatörlüğü; programın danışmanı sinema yazarı Engin Ertan üstleniyor. Sinema tarihçisi ve sergi küratörü Dr. Daniela Sannwald ile sinema yazarı Fatih Özgüven ise konuşmacı olarak yer alacak. Detaylar burada.

Konser: Ozan Sarohan
4 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Geçtiğimiz yıl Demonation Festivali No:11’in konuklarından biri olan Ozan Sarohan, 4 Şubat Cumartesi akşamı uzun bir aranın ardından vereceği ilk konserle Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde. Kendisine sahnede çelik ve naylon telli gitarlarda Ahmet Ali Arslan ve bas gitarda Ozan Kısaparmak eşlik ediyor. Detaylar burada.

Editors
5 Şubat, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi 

İngiliz grup Editors, taptaze albümü EBM’in turnesinde, yenilenmiş sahne kurulumuyla bir kez daha İstanbul’a uğruyor. 5 Şubat 2023 Pazar akşamı gerçekleşecek konserden önce sahne Palmiyeler’in. Grubun gitaristi ve prodüktörü Justin Lockey ile Bant Mag. No:78’de hem EBM’i hem de yenilenen ses paletinin açtığı kapıları konuştuk. Cem Kayıran’ın röportajını buradan okuyabilirsiniz. Konserin biletleri de burada.

KABURGASIZ KABZA #05 // Ekin Fil & Houschyar (Konser) & Eylül Deniz (DJ Set)
5 Şubat, Arkaoda

Müzisyen ve DJ Eylül Deniz’in küratörlüğünde hayata geçen Kaburgasız Kabza etkinlik serisinin beşincisinde Ekin Fil ve Houschyar’ın canlı performanslarını DJ setler takip ediyor olacak. 

Nilüfer Caz Festivali
9 – 19 Şubat, Bursa

Geçtiğimiz yaz yedincisi düzenlenen Nilüfer Caz Festivali, kış için tekrar tasarlandı. Bursa’da dört farklı mekâna yayılacak etkinliklere konserlerin yanı sıra çeşitli panel ve atölyelerde dâhil. Bu edisyondaki tema: “Tahayyül”. Açılışı GoGo Penguin yapacak; line up’ta Mert Pekduraner, Nova Norda, Elif Çağlar ve dahası da var. Detaylar burada.