Haftanın etkinlik rehberi (6 - 12 Nisan)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Aylin Zaptçıoğlu – Seni Seviyorum/Beni Sev
6 Nisan – 13 Mayıs, x-ist

Aylin Zaptçıoğlu, yeni sergisi ile sevilme ve kabul görme ihtiyaçlarının alt katmanlarını ele alıyor. Seramikten pirince kadar pek çok malzemenin bir arada kullanıldığı, sanatçının üç boyutlu olarak kurguladığı bu dünyada yumurta, bitkiler, çiçekler ve gözler gibi son zamanlarda Zaptçıoğlu’nun işlerinde sıklıkla karşımıza çıkan, yaşama ve içe bakışa dair imgeler görülüyor. Detaylar burada.

42. İstanbul Film Festvali
7 – 18 Nisan, Çeşitli mekânlar

14 bölümde, 84 ülkeden, 160 yönetmenin filmlerinin yer aldığı festivalin gösterimleri bu yıl Atlas 1948,  Fransız Kültür Merkezi, CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı, Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşecek. Detaylar burada, radarımızdaki 10 yabancı film ise burada.

Dayanışma İçin Müzik: Elektro Hafız, Öncesi Kamufle DJ Set
7 Nisan, Babylon

Elektro Hafız, bilet gelirlerinin tamamı afetten etkilenenlere destek için kullanılacak Dayanışma İçin Müzik konserleri kapsamında 7 Nisan’da Babylon’da çalacak. Gecenin açılışını DJ setiyle Kamufle yapacak. Biletler tam burada.

Burcu Gökçek – Prolog
7 Nisan – 6 Mayıs, Ferda Art Platform

İster mutlu, ister hüzünlü, isterse çocukluğa özgü tanımsızlıkla izleyicinin belleğindeki tortuları hareketlendiren resimlerinde Burcu Gökçek, mimariyi bir tür kabuk gibi yorumlayarak onu kişisel belleğin bekçisi, koruyucusu olarak devreye sokuyor. Detaylar burada

Burak Ata – Ateşi Yaktık Denizi İçtik
7 Nisan – 26 Mayıs, MATCH Art Project

Ateşi yaktık, denizi içtik, arşiv tuttuğu bilinen en eski uygarlıklardan biri olan Hititler’in dilinden çevrilen ilk cümleye referans veriyor. Aynı zamanda kişisel bir hikâyeden yola çıkan ve serginin merkezinde yer alan bir sahneyi de tasvir ediyor. Sergide tarihsel çok katmanlılık, sanatçının kişisel yaşamında üst üste binen anlarla paralel bir aksta aktarılıyor:  Detaylar burada.

Kerala Dust
8 Nisan, Zorlu PSM

Üretimlerinde elektronik müzik ve geleneksel şarkı yazarlığı arasındaki ayrımı kapatmayı çalışan Kerala Dust, yeni albümleri ‘Violet Drive’ ile turlayacakları seriye İstanbul’u da dahil etti. Biletler burada.

Ekin Keser – Kendimden Bir Şeyler Aradım
8 Nisan – 13 Mayıs, Mixer

Ekin Keser, ilk kişisel sergisinde kendi varoluşunu buluntu fotoğraflar, belgeler ve farklı nesneler aracılığıyla yeniden kurguluyor. Bunu kökleşmiş ya da atomize edilmiş olarak yapmak yerine ilişkiselliği başat bir düğüm hâlinde tutarak duyularını karakalem, kolaj ve enstalasyon gibi araçlar aracılığıyla eserlerine aktarıyor. Detaylar burada.

House of Spring gecesi
8 Nisan, karga

House of Spring bu kez karga ev sahipliğinde Tanya Arısoy’un Ucube ve Yunus Emre Şahin’in Yeni Seçenek Yok Di Mi oyunları; cicexcocux ile Koi Failure konserleri ve güns DJ setini aynı mekânda buluşturuyor. Detaylar burada.

Atölye: İstanbul’u Fotoğraflamak
9 Nisan, Pera Müzesi

Zamane İstanbulları sergisinde fotoğrafları sergilenen Ekin Özbiçer ve Erdem Varol ile birlikte interaktif sergi turunun ardından gerçekleşecek bu kolektif çalışmada katılımcılar, bir kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünecek. Detaylar burada.

Aslı Ildır’la Film 101
10 Nisan, Müze Gazhane

Hayalle Gerçek Arasında: Sinemanın Doğuşuna Kısa Bir Bakış temasıyla gerçekleşecek söyleşide, sinemanın ortaya çıktığında nasıl algılandığına, hem bir eğlence/pazarlama ürünü hem de bir sanat formu olarak ne tür tartışma ve heyecanlara neden olduğuna değinilecek. George Melies ve Lumiere Kardeşler üzerinden, sessiz dönemde ortaya çıkan iki ana anlatısal ve biçimsel damara/geleneğe bakılacak. Detaylar burada.

Film gösterimi ve sohbet: Anima
11 Nisan, Postane

Altyazı ve Postane ortaklığında düzenlenen Kültür Doğa Film Buluşmaları’nda kent adaleti, şehirleşme ve yerinden edilme temaları etrafında oluşturulan seçkinin sıradaki filmi: Anima. Gösterimin ardından yönetmen Yusuf Emre Yalçın ve yapımcı Ezgi Selin Ülkü ile bir sohbet gerçekleştirilecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz. Kayıt olmak için buraya.

Özel Özel Stand Up
11 Nisan, Zorlu PSM

Karşısına çıkan tüm kavramların içini dışına çıkaran ve bundan 1 gram pişmanlık duymayan Özge Özel, tek kişilik stand-up gösterisiyle touché’de. Biletler burada.

Show of Hands Festival
12 – 15 Nisan, ARTER

Her müzisyenin tek enstrümanla solo doğaçlama konserler vereceği Show of Hands festivalinin konukları arasında avangart cazın her daim heyecan uyandıran simalarından Nik Bärtsch, 20 yıldır ECM Records ailesinin bir parçası olan İtalyan piyanist Stefano Battaglia, çağdaş müziğin en eklektik çellistlerinden Anja Lechner ve bugüne dek Anouar Brahem, Bazar Blå, Nik Bärtsch gibi müzisyenlerle hem stüdyo hem sahnede ortaklaşan İsveçli basçı Björn Meyer yer almakta. Detaylar burada.