“Euphoria”nın ikinci özel bölümünde bizi neler bekliyor?

HBO dizisi Euphoria, yayına başladığı günden itibaren birçok alanda popüler kültürün büyük bir parçası hâline geldi.  Dizi şimdilerde ikinci sezon öncesi, ikinci ve son özel bölümüyle 22 Ocak Cuma günü karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden lise öğrencisi Rue’nun (Zendaya) hayatına ve yakın çevresine bakan dizi, Zendaya’ya drama kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu dalında Emmy kazandırmıştı. 

Bu kez Hunter Schafer’ın canlandırdığı Jules karakterine odaklanacak özel bölümün fragmanı hemen aşağıda.

Yeni bölümü beklerken ilk özel bölümde neler yaşandığını hatırlamakta fayda var. Senarist ve yönetmen Sam Levinson’ın doğru tercihleriyle dolu olan bölüm, bütünüyle Rue ve Ali’ye (Colman Domingo) odaklanıyordu. Dizinin özgün müziklerinin yaratıcısı Labrinth “Ava Maria” parçasıyla, Moses Sumney ise “Me In 20 Years” şarkısıyla eşlikçiydi. 

Bağımlılık, devrim, kapitalizm gibi konu başlıklarına yer veren bölüm bir restoranda geçiyordu. Sam Levinson’ın Ali karakterini neden Colman Domingo için yazdığını anlamak zor değil. Kendisi de gençlik yıllarında uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele veren Levinson, “Hayatımdaki Aliler olmasa şu an burada olamazdım.” diyor. Eski bir bağımlı olan Ali, ilk sezonda Rue’ya sponsor olarak ona bağımlılığını yenmesi için yol göstermeye çalışıyordu. Özel bölümdeyse ikilinin şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yakınlaştığını, birbirlerine gerçekten ilk defa güvenmeye başladıklarını gördük. Bu esnada Rue’ya olan güvenimiz ise bir o kadar azaldı. 

Jules dizinin “kötüsü” mü?

Dizide tüm hikâyeyi ağzından dinlediğimiz anlatıcı Rue’nun bize karşı her zaman dürüst olmadığının farkına vardık. Jules’la dudaklarına dövme yaptırmaları gerçek değilse ve Rue’nun hayal gücünün bir ürünüyse, ikilinin aşk hayatı hakkında daha neleri yanlış biliyor olabiliriz? Euphoria’nın bazı hayranları, sezon finalinden sonra Jules’a karşı daha önyargılı olmaya başlamış ve onun dizinin “kötüsü” olduğu görüşü ortalıkta dolanmaya başlamıştı. Ancak Rue’nun tam olarak güvenilir bir anlatıcı olup olmadığını hikâyeyi bir de Jules’un gözünden görünce anlayabileceğiz. 

Sam Levinson, bu sefer Jules’un gözünden bir bağımlıya âşık olmayı anlatacak. Fragmana bakınca Jules’un cinsiyet uyum sürecini tamamladığını; hastanelerde geçirdiği çocukluk günlerine ve babasıyla olan ilişkisine de odaklanacağımızı, karakteri geçmişiyle de daha yakından tanıyacağımızı tahmin ediyoruz. Yönetmen Levinson, Hunter Schafer ile özel bölüm hakkında konuştukları sırada Schafer’ın 16 yaşındayken feminenlik ve okyanus temalı yazdığı bir şiiri okuması üzerine bölümün kafasında daha net canlandığını ve senaryoyu birlikte yazdıklarını söylüyor. Fragmandaki okyanus sahnesinin de bu şiirle bağlantılı olduğu söylenebilir. 

Billie Eilish ve Rosalia’nın 21 Ocak Perşembe günü dinlemeye açılacak düeti “Lo Vas A Olvidar” da özel Euphoria bölümünde yer alacak. 

Yazı: Doruk Karaca


Yükleniyor...