Floating Points için dans pistlerine dönüş zamanı

Sam Shepherd, ya da elektronik müzik âleminde tanıdığımız ismiyle Floating Points, son solo albümü Crush’ı 2019’da yayımlamış, geçtiğimiz yıla da bir Pharoah Sanders ve London Symphony Orchestra iş birliği olan Promises albümünü bırakmıştı. Şapkasından ne zaman ne çıkaracağını tahmin etmenin pek mümkün olmadığı Floating Points, 2022’deki ilk teklisinde köklerine, dans pistine dönüyor.

Son yıllarda geniş orkestralar (kimi zaman 16 kişilik bir orkestra) ya da ambient işleriyle üreten Floating Points, “Vocoder” isimli yeni parçasını Ninja Tune etiketiyle yayımladı. Sürükleyici bir beat üzerine kurulu yedi buçuk dakikalık parça, kulüp müziğinin tarihinden pek çok referans barındırıyor. İnsan sesinin işleniş biçimi de bir harika!

Yeni Floating Points parçası hemen aşağıda.

2021’e iz bırakan Promises hakkında

Bant Mag.’ın 2021: En iyi 100 yabancı albüm listesinde 33 numarada yer alan Floating Points, Pharoah Sanders, London Symphony Orchestra ortaklığı Promises hakkında, yazarlarımızdan Yiğit Atılgan’ın yorumu şöyle olmuştu:

“Sun Ra ve John Coltrane gibi figürlerin hamiliğinde piştikten sonra özgün ve tinsel bir istikamette ilerleyen bir saksafon üstadı ve elektronik müziği psikedelik cazla harmanlayarak adını duyuran bir nörobilimcinin nesiller arası ortaklığı, farklı çalgılar tarafından tekrar edilen yedi notalı bir motif etrafında şekilleniyor. Sonuç, zaman mevhumuna takla attıran, her ses zerresinin yerini hak ettiği, maneviyatı güçlü olduğu kadar düşünsel bir çalışma.”