Formdayız: Mare of Easttown - Pilot bölüm (2021, HBO)

Tür: Drama, Suç
Yönetmen: Craig Zobel
Yazar: Brad Ingelsby
Oyuncular: Kate Winslet, Julianne Nicholson, Jean Smart, Evan Peters, Guy Pearce
Formu dolduran: Esra Hiçyılmaz

Zaman dilimi ve mekân

Günümüzde; küçük, çoğunlukla gri tonların hâkim olduğu, melankolik, küçük, orta halli, herkesin herkesi tanıdığı, küçük bir Pennsylvania kasabasında geçiyor hikâye. Oldukça küçük bir yer olduğunu söylemiş miydik?

Ne hakkında?

Bir zamanlar Easttown kasabasının basketbol efsanesi, günümüzün ise kahraman dedektifi Mare Sheehan’ın (Kate Winslet) genç bir kadının cinayetini soruşturmasını takip ediyoruz. Dedektif kimliğinin yanı sıra Mare’in özel hayatındaki çalkantılar ve sorunlar da mercek altına alınıyor.

İlk intiba?

Daha önce türlü minvallerini izlediğimiz bir suç draması olan Mare of Easttown’un, konu itibariyle pek orjinal durmadığını söylemek mümkün. Anlatı çoğunlukla orta sınıf beyaz aile ve iş ilişkileri dinamiğini, bir cinayet soruşturması çerçevesinde ele alacak gibi duruyor.

Buna rağmen, dizi ilk bölümünde hem Mare’in hayatıyla hem de kasabada olup bitenlerle ilgili merak uyandırmayı başarıyor. Basit ve yavaş bir anlatısı olsa da sessiz bir akıcılığa sahip hikâyesiyle; bölüm tek solukta bitiveriyor. Ayrıca durum ve diyaloglarda çabasız bir komedi tadı da var. Tüm bunlar Kate Winslet başta olmak üzere doyurucu oyuncu performanslarıyla da birleşince, diğer bölümler gelse de izlesek dedirtiyor.

Öte yandan, anlatıda büyük önem taşımasına rağmen, her üç sahneden birinde Easttown’un ne kadar küçük bir yer olduğu vurgusunun yapılmasının, bir yerden sonra hafiften gülünç bir hâl almaya başladığını da söylemeliyiz.

Derinlerde ne var?

Küçük şehir psikolojisi, sürekli olarak geçmişle yüzleşmek zorunda kalma durumu, bildiklerinden şüphe etme, hayal kırıklıkları ve sıkışmışlık hissi; gerek anlatı ve karakterler, gerekse dizinin görselliğiyle izleyiciye geçiriliyor. 

Kimler sever?

Dedektif hikâyelerinde fazla aksiyon ve yüksek tempo aramayan, karakter psikolojilerinin derinliklerine inilmesinden zevk alanlar ve Kate Winslet’a doymak isteyenler.

İzlemeden önce bilmeniz gerekenler

Toplamda yedi bölüm olacak HBO dizisinin çekimlerine pandemi öncesi başlanmış. Kısa bir aranın ardından çekimler devam ettiğinde ise COVID-19 sonrası dünyaya adapte olmak adına, senaryonun yarısından fazlasında değişikliklere gidilmiş. Rock konserinde geçmesi planlanan bir sekansın önlemler dâhilinde senaryodan çıkarılması, bu durumun örneklerinden biri.

Evan Peters, yakında diziye dâhil olacak şehirli dedektif Colin Zabel’ı canlandırıyor. Karakterin adının dizinin yönetmeninin adıyla benzerliği ise (Craig Zobel) ilginç bir detay olmuş.

Hafta hafta yayımlanacak bölümlere, Türkiye’de beIN Connect üzerinden erişim sağlamak mümkün.

Karakterlere dair…

Winslet, taşıdığı yüklerin altında ezilen, yaşadıklarından yorulmuş dedektifi müthiş bir incelikle oynuyor. Mare’le tanıştığınız ilk sahneden itibaren, her hareketinden bıkkınlığını ve sıkışmışlığını hissedebiliyorsunuz. Bir basketbol efsanesi olarak onurlandırıldığı seremoniye aksayarak gelmesi, Mare’in imajı ve iç dünyası arasındaki çelişkiyi ortaya koyan sahnelerden.

Diğer karakterlerle ilgili henüz çok da elle tutulur şeyler görmüş değiliz. Başrollere tümüyle beyaz oyuncuların hayat verdiği dizide yardımcı karakterler, bazı çeşitlilik temsilleriyle karşımıza çıkıyor. Mare’in lezbiyen kızı, Siyah ekip arkadaşları ve Down sendromuna sahip bir karakterle tanışıyoruz. İleriki bölümlerde hikâyeye nasıl etki edeceklerini göreceğiz.

Soru işaretleri…

Mare’in aile dinamikleri ilgi çekici bir alan, ileriki bölümlerde bu işlevsiz ailenin başına neler gelecek merak ediyoruz.

“Kasabadaki dikizci kim?”, “Kasabaya yeni gelmiş bir yabancı olarak dikkat çeken edebiyat öğretmenin olayı tam olarak ne?” “Ve en basitinden, katil kim?” gibi birtakım cevaplanmayı bekleyen sorularla bitiyor ilk bölüm. 

Ayrıca diziyi izlerken “Şu anda gerçekten Kate Winslet’ı bu aksanda konuşurken mi duyuyorum?” ve “Evan Peters tahmini ne zaman gelir?” gibi sorular da akıllara gelmiyor değil.