Francis Ford Coppola’nın rüya projesi için Christian Bale iddiası

The Godfather başta olmak üzere nice klasikler barındıran, parmak ısırtan bir filmografiye sahip Francis Ford Coppola; neredeyse 40 senedir sektörde ismi zikredilen tutku projesini hayata geçirmek üzere yakın zamanda kolları sıvamıştı. Bir süredir oyuncu kadrosu hakkında çeşitli spekülasyonlar dolanan Megalopolis, bu sefer bir başka yıldız oyuncu ile anılmaya başlandı: Yönetmen ile ilk kez çalışmaya hazırlanan Christian Bale.

70 yıla yayılan oyunculuk kariyeri boyunca üç Coppola filminde rol alan ve yönetmenin yakın arkadaşı olan Robert Duvall, geçtiğimiz günlerde The Gate’e verdiği bir röportajda Netflix kataloğuna girmeye hazırlanan yeni filmi The Pale Blue Eye üzerine konuştu. Konu dönüp dolandı projedeki rol arkadaşı Christian Bale’e geldi; Duvall, övgülerle bahsettiği oyuncunun yeni Coppola filminde yer almaya çok yakın olduğunu itiraf etti.

Bale ile Coppola el sıkışır mı bilinmez ama Megalopolis kadrosu için şimdiye dek ismi anılanlar fazlasıyla heyecan verici zaten. Hiçbiri resmî olarak onaylanmamış olsa da Cate Blanchett, Forest Whitaker, Jon Voight, Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, James Caan ve Zendaya’nın rol alabileceği aylardır konuşuluyor. Düşünülenlerden biri de Oscar Isaac’di fakat birkaç hafta önce kendisinin artık proje ile ilişkisinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Geçen yaz Deadline’a verdiği röportajda “Bu filmi yapmaya kendimi adadım, umarım 2022 sonbaharında çekeceğiz” diyen Coppola, gerekirse maliyetin bir kısmını cebinden karşılamaya hazır olduğunu sık sık dillendiriyor. Bir felaket sonrası New York’u yeniden tasarlayıp inşa etmek niyetindeki bir mimarı merkeze alacak filmin “Ben-Hur gibi destansı bir havası olacağı” söyleniyor. Roma İmparatorluğu’nu yıkmayı planlayan tertibiyle tanınan aristokrat Catiline’in, Cicero ile aralarında olan çekişmeyi; ekonomik krizle boğuşan New York sokaklarına taşıyacağı da gelen bilgiler arasında. Günümüzden ilham aldıklarını, spesifik bir zaman aralığına ya da döneme uymadıklarını ve bu şehre “New Rome / Yeni Roma” adını verdiğini belirtiyor Coppola.

Öte yandan Christian Bale’i yakın zamanda izleyeceğimiz projeler arasında Scott Cooper rejisinde çekilen The Pale Blue Eye dışında yeni Thor filmi Love and Thunder, David O. Russell imzası taşıyacak Canterbury Glass ve kendisinin John Lee Bishop’a hayat vereceği The Church of Living Dangerously olduğunu ekleyelim.