Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis” hayali gerçek oluyor

The Godfather üçlemesi, Apocalypse Now!, The Conversation gibi klasiklerle Hollywood’un yaşayan efsanelerinden biri olan Francis Ford Coppola, 82 yaşında tutku projesini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. 


Yönetmen; 5 yılın ardından çekeceği ilk uzun metraj olacak Megalopolis’in 100-120 milyon dolar civarında prodüksiyon bütçesi olacağını öngörüyor. Deadline’a verdiği röportajda “Bu filmi yapmaya kendimi adadım, umarım 2022 sonbaharında çekeceğiz” diyen Coppola, gerekirse maliyetin bir kısmını cebinden karşılamaya da hazır. Hayalindeki oyuncu kadrosu için görüşmelere de bizzat başlamış. 

Megalopolis’te kimi karakterler için spesifik seçimleri var Coppola’nın. An itibariyle Oscar Isaac, Forest Whitaker, Cate Blanchett ve Jon Voight’la bu roller üzerine toplantılar yapmakta. The Godfather filmlerinin Sonny Corleone’si James Caan da yıllar sonra Coppola’yla sete girecek. Yönetmenin Jessica Lange, Zendaya ve Michelle Pfeiffer’ı da filmine katmayı arzuladığı gelen haberler arasında.

Yeni Coppola filminin Ben-Hur gibi destansı bir havası olacak. Roma İmparatorluğu’nu yıkmayı planlayan tertibiyle tanınan aristokrat Catiline’in Cicero’yla aralarındaki çekişmeyi, ekonomik krizle boğuşan New York sokaklarına taşıyacak. Catiline’i Oscar Isaac’in, Cicero’yu Forest Whitaker’ın canlandıracağını söyleyen Coppola, günümüz New York’undan ilham aldıklarını, spesifik bir zaman aralığına ya da döneme uymadıklarını ve bu şehre “New Rome / Yeni Roma” adını verdiğini belirtiyor.

30 yıl sonra, Francis Ford Coppola’nın istediği “The Godfather: Part III”

The Godfather serisinin 3. filmi, 1990 yılında yayımlanmış fakat Paramount’un ticari kaygılarla yaptığı müdahalelerle, yönetmenin gönlündeki filmden başka bir işe dönüşmüştü. Filmin 30 yılı geride bırakmasının şerefine Coppola uzun zamandır aklında olan projeyi gerçekleştirdi ve The Godfather: Part III, Mario Puzo ile tasarladıkları hikâyeye sadık kalarak yeniden kurgulandı. Mario Puzo’s The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone isimli yeni kurgunun süresi 152 dakika, farklı bir başlangıç ve bitiş sahnesi var. Bazı sahneleri ve müzikleri yeniden düzenlenmiş, hatta restore edilmiş olarak Aralık 2020’de dijital platformlardaki yerini aldı.