Fransız sanatçı JR’ı dünyanın farklı köşelerinde takip eden belgesel

Caddelerin en büyük sanat galerisi olduğunu ispatlayan sanatçı JR’nin yönetmenliğini yaptığı uzun metraj belgesel Paper & Glue için resmî bir fragman yayında.JR’ın Agnès Varda ile birlikte hazırladığı Faces Places Oscar’a aday gösterilmişti. Yeni filmi Paper & Glue, toplumsal gerçekleri grotesk ve vizyoner enstalasyonlarla betimleyen, düşündürücü bir iş olarak tanımlanıyor. 

Filmde JR, bazı anıtsal projelerini inşa ediyor. Bu inşa sırasında hayranlık uyandıran çalışmaları birleştirici gücüyle yeni bakış açılarına ilham verirken, kadraj da JR’ı takip ediyor. Kendisinin birincil amacı ise her zaman olduğu gibi gittiği mahallelerin sakinlerinin görüntülerini göz alıcı ve sürükleyici sanat enstalasyonlarına dönüştürmek.

“Sanat dünyayı değiştirebilir mi?” sorusuna cevabını dünyaya bakış açımızı değiştirerek veren JR, yeni filminde kamerayı kendi çalışmalarına çeviriyor. Geceleri Paris çatılarında çekilen ilk grafiti videolarından ABD-Meksika sınırına, Rio de Janeiro’nun gecekondu mahallelerinden bir California hapishanesindeki son iş birliğine kadar birçok farklı mekân ve zaman bağlamını belgeliyor. 

Belgeselin yapımcılığını Marc Azoulay, Sara Bernstein, Dallas Brennan ve Justin Wilkes üstleniyor. Prömiyeri 2021’nin başlarında Tribeca Film Festivali’inde yapılan Paper & Glue, bu sonbaharda, 12 Kasım 2021’den itibaren ABD’de vizyon macerasına başlayacak. Fragmanı ise burada.

Serüvenine Paris metrosunda bırakılmış bir fotoğraf makinesini bulmasıyla başlayan JR, 2010’da 20 yıllık sokak-fotoğraf-film-aktivizm-arşiv beşgenindeki yolculuğunu Eylül-Ekim 2010 tarihli Bant No: 61’de yaptığımız röportajda anlatmıştı. 

Yazı: Cerensu Bartu