Funko için sıra video oyunlarında

BoJack Horseman‘dan Back To The Future‘a, The Office’den RuPaul’s Drag Race’e, Iggy Pop’tan Elton John’a, birçok farklı popüler kültür ikonunun koca gözlü koleksiyon ürünü figürlerini tasarlayan Funko, yeni bir atılımla gündemimizde. San Diego Comic Con’da 24 Temmuz Pazar günü düzenlenen panelde açıklandığına göre, Funko yakın gelecekte video oyunu piyasasına adım atacak.

10:10 Games ile güçlerini birleştiren Funko, 2023 itibarıyla AAA video oyunları yayımlayacak. AAA, oyun endüstrisinde prodüksiyon ve teknolojinin zirve noktasını temsil ediyor. Yani planlar büyük. Söz konusu Funko olunca, akıllarda ister istemez popüler serilerin de dâhil olacağı, LEGO’nun yaptığına benzer bir oyun evreni canlanıyor. Henüz açıklanmış herhangi bir oyun yok ama ortaklığı duyuran kısa bir teaser hazırlanmış. Freddy isimli bir karakterle tanıştığımız tanıtım klibi hemen aşağıda.

Funko’nun yayıncı, 10:10 Games’in geliştirici olarak görevlendirildiği ortaklığın ilk meyvesi hakkındaki detaylar, aralık ayında The Game Awards 2022 töreninde paylaşılacak. Oyun endüstrisinden hayli deneyimli ve yetenekli bir ekip kurulduğu da gelen bilgiler arasında. Funko-10:10 Games ortaklığının ilk yayını için beş kez BAFTA Ödülü’ne layık görülmüş Jon Burton’la çalışılıyor. Traveller’s Tales şirketinin kurucusu olan Burton’ın şimdiye dek yönetmen ve tasarımcı olarak çalıştığı oyunlar arasında Puggsy, Mickey Mania, Sonic 3D Blast ve The LEGO Star Wars var. Bir aksiyon ve platform oyunu olacak; açıklamalara göre üçüncü bir geliştirici ortak da projede yer alacak. Jon Burton’ın dâhiliyetiyle birlikte bunun Traveller’s Tales olması yüksek ihtimal gibi görünüyor.

Şirketin CEO’su Andrew Perlmutter, fanların duygusal bir bağ kurabildiği ürünler tasarlamanın Funko için kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladığı açıklamasına şu sözlerle devam etti: “10:10 Games’le ortaklaşarak ve sektördeki en iyi yaratıcıları bir araya getirerek Funko’nun eşsiz görünümü ve hissiyatını yansıtacak oyunlar inşa etmek için gerekli donanıma sahip olacağız.”