İKSV’nin Genç Caz 21 derlemesi yayında

2021’de düzenlenen 28. İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz programının finalistleri arasında yer alan 5 grubun kayıtları bir albümde toplandı. Bu aynı zamanda festival tarihinde bir ilk.

Sony Music Türkiye ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı iş birliğiyle hazırlanan albümde, progrmaın seçici kurulunun başvurular arasından seçtiği 30 yaş altı müzisyenlerden oluşan finalistler Caz Cuz, August, Deniz Akan Trio, Gökhan Ulusoy Trio ve Kick the Switch’in her birinden birer parça yer alıyor. Albüm tüm dijital platformlarda ve İKSV’nin YouTube kanalında dinlemeye açık.

Mehmet Uluğ Fonu desteğiyle Babajım İstanbul Stüdyoları’nda gerçekleşen albüm kayıtlarında genç müzisyenlere Volkan Öktem, Önder Focan, Selen Gülün, Cenk Erdoğan ve Okan Kaya eşlik etti. Kayıt ve miksini Arın Baykurt, masteringini ise Güven Ersoysal üstlendi. Albümün fotoğrafları Muhsin Akgün’e, grup ve albüm tanıtım metinleri ise Burak Sülünbaz’a ait.

İKSV’nin düzenlediği İstanbul Caz Festivalinin 19 yıldır sürdürdüğü etkinlik, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlatılmıştı. 

Bu zaman içerisinde Genç Caz konserleri aracılığıyla dünyaca ünlü isimlerle aynı festivalde yer alma imkânına sahip olmuş 80’in üzerinde caz müzisyeni ya da topluluğu, İstanbul Caz Festivali sonrasında birçok başka uluslararası festivallere katıldı ve hem Türkiye hem de yurt dışındaki çeşitli caz kulüplerinde sahne alma fırsatı yakaladı. 

Geçtiğimiz yıllarda yolu bu programdan geçenler arasında Ece Göksu, Ozan Musluoğlu, Cem Tuncer, Çağrı Sertel, Gevende, Cihan Mürtezaoğlu, Batuhan Şallıel ve Anıl Şallıel, Volkan Topakoğlu, Deniz Taşar, Başak Yavuz, Tolga Erzurumlu, Eylül Biçer, Can Tutuğ, Sanat Deliorman, The Kites, Cazzip Project, İpek Dinç ve Büşra Kayıkçı gibi isimler var.

Albümü dinlemek için hemen aşağıya.

Yazı: Zeynep Naz Günsal