Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması başvurularınızı bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ genç sanatçıları, pratiklerini özgür bir ortamda sergilemeye ve hikâyelerini anlatmaya teşvik etmek amacıyla resim odağında başlattığı yarışmaların ikincisini medya sanatı alanında düzenliyor. Hareketli görüntü çatısı altında video ve animasyonların değerlendirileceği Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması’na başvurular 26 Şubat 17.00’ye dek devam ediyor. Katılmak için buradaki formu doldurabilirsiniz. 

Proje sahipliğini Banu Seyhan’ın üstlendiği yarışmada, sanatı teknoloji ile bir araya getiren en etkileyici işler seçilecek. Türkiye’deki üniversitelerin 30 yaş altındaki lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve / veya mezunlarının özgün üretimleriyle katılabilecekleri yarışmaya herkes birer eser ile başvurabilecek.

Seçici kurul; Derya Yücel, Ecem Dilan Köse, Lalin Akalan, Mehmet Ünal, Murat Abbas, Ouchhh ve Selçuk Artut’u bir araya getiriyor. İlk üçü belirleyecek kurul tarafından seçilen tüm işler, Taksim Sanat’ta sergilenecek; aynı tarihlerde Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden halk oylamasına da sunulacak. Halk oylamasında en yüksek oy alan eserin sahibi olan genç sanatçı, Halk Ödülü kapsamında 25.000 TL kazanacak. Diğer ödüller ise şöyle: Birinciye 75.000 TL, ikinciye 50.000 TL, üçüncüye 25.000 TL.

Yarışmaya katılım koşullarının tamamı hemen aşağıda:

*Yarışmaya sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılım sağlayabilecektir.
*Yarışmaya 30 yaş altı olmak kaydıyla Türkiye’de mevcut üniversitelerin lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri veya mezunları katılabilir.
*Yarışmanın türü Medya Sanatı: Hareketli Görüntü yarışmasıdır. Hareketli Görüntü kapsamında video ve animasyon dışı başvuruların katılımı kabul edilmeyecektir.
*Başvurular, H264 codec, mp4 formatında hazırlanmış video dosyaları olmalıdır.
*Yarışmaya katılım ücretsizdir.
*Yarışmaya katılım gönüllülük esasına dayanır.
*Yarışmaya katılan eser sahipleri şartnameyi kabul etmiş sayılacaktır.
*Yarışmaya hem bireysel hem kolektif olarak başvurular kabul edilecektir.
*İki kişiden fazlasını içeren kolektif çalışmalarda katılımcı bilgileri eser bilgi kısmına not olarak eklenmelidir.
*Her yarışmacı, yarışmaya bir adet eser ile katılabilir.
*Yarışmaya katılan eserlerin, daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış ve sergilenmemiş olması şart olup, eserin özgün bir çalışma olması gerekmektedir.
*Yarışmaya son başvuru tarihi 26 Şubat 2024, saat:17.00’dir.
*Yarışmaya başvuru, www.kultur.istanbul adresinden online yapılacaktır.
*Online başvuruda katılım formu eksiksiz doldurulmalıdır.
*Öğrenci veya mezuniyet belgesi, eser hakkında bilgi ve eserin nasıl sergileneceğine dair teknik bilgiler gerekli alanlara eklenmelidir.
*Bilgilerin ve belgelerin eksik olması durumunda başvuru, seçici kurul elemesine girmeden değerlendirme dışı bırakılacaktır.
*Yarışmada seçici kurul tarafından belirlenen eserler Kültür AŞ Taksim Sanat galerisinde sergilenecek olup birinci, ikinci ve üçüncü seçici kurul oyları ile belirlenecek, “Halk Ödülü” ise Radar İstanbul üzerinden yapılacak oylama ile halk tarafından seçilecektir.
*Yarışmada Birinciye 75.000 TL, İkinciye 50.000 TL, Üçüncüye 25.000 TL ve Halk Ödülüne seçilene ise 25.000 TL verilecektir.
*Ön elemeyi geçen eserler 19 Mart 2024 tarihinde e-posta ile duyurulacaktır.
*Sergilemeye hak kazanan eserlerin yüksek çözünürlüklü dokümanları mail yoluyla istenecektir.