Genesis Owusu ve hiç bitmeyen mücadelenin şarkıları

Yazı: Zeynepnaz Çiftçi

Gana asıllı Avustralyalı müzisyen Genesis Owusu, 2021 tarihli çıkış albümü Smiling With No Teeth ile ARIA Music Awards’ta aralarında En İyi Albüm’ün de bulunduğu dört büyük ödül kazanmıştı. Beklenen ikinci albüm de ufukta göründü. İsmi Struggler. 

Owusu’ya göre Struggler; nedenlerin, amaçların ve sebeplerin sorgulanmadığı hayalî bir dünya. Sadece insanların içgüdüleriyle hissedebileceği bir ritimler bütünü, kulaklar değil kalp ile dinlenebilecek bir albüm. Bahsettiğine göre, albüm boyunca göklerden gelen şimşekler durmuyor ve Genesis Owusu dinleyiciye dünyaki soyut vebadan kurtulabileceklerini haykırıyor.

Albümün prodüktör koltuğu bir hayli kalabalık. Önceki albümünde de çalıştığı Andrew Klippel ve Dave Hammer’a Madonna’dan Britney Spears’a birçok pop ikonuyla çalışmış olan Jason Evigan, Beyoncé’nin Renaissance albümünde de parmağı olan Sol Was ve Grammy ödüllü müzik insanı Mikey Freedom Hart eşlik ediyor.

İlk tekli “Leaving the Light” 18 Mayıs’ta dinlemeye ve izlemeye açıldı. Kendisini hiçbir türe bağlı hissetmeyen; parçalarında neo-soul, synth punk, abstract hip hop gibi birçok türü bir araya getiren müzisyen yine bir türler harmanıyla çıktı karşımıza. Rap verse’i ile başlayan şarkıda psikedelik rock hissiyatı, caz beatleri ya da spoken word denemeleri de duymak mümkün. Janrlar arası ucu tamamen açık geçişler, Genesis Owusu ve işitsel dünyasını heyecan verici kılan unsurlardan elbette.

Genesis Owusu, “Leaving the Light” klibi için Yeni Zelandalı multidisipliner sanatçı Lisa Reihana ile buluşmuş. Reihana aynı zamanda albümün tüm görsel yönetmenliğini de üstlenmiş. İlk verse sonrası “Better run, there’s a God and he’s coming for me” (Kaçsan iyi olur, bir tanrı var ve benim için geliyor.) sözleriyle beraber koşmaya başlıyor Owusu ve klipteki evren daha da kaotik bir hâle bürünüyor. Sözlere metaforlarla eşlik eden video, Sam Tozer’in görüntü yönetmenliğiyle büyülüyor. İzlemek isteyenler hemen buraya.

Struggler isminin ardındakiler

Genesis Owusu, 2021’de SPINe verdiği röportajda kendisinin bir nevi “struggler”ın (mücadeleci) olmasından bahsediyor ve “doğuş” anlamına gelen sahne adı“Genesis” kelimesi ile buna gönderme yapıyor. Gana doğumlu olmasına rağmen büyüdüğü Avusturalya şehri Canberra’nın beyaz ağırlıklı olması; okuldaki diğer çocukların kendisini her zaman bir kalıba sokmalarına/sokmaya çalışmalarına sebep olmuş. “Ama ben bahsettikleri hiçbir şey değildim, ben Kofi Boateng Owusu-Ansah’ım” diyor Owusu. Yarattığı sanatçı personasının yaşadığı zorluklardan bir kaçış değil, tüm bunların çok boyutlu bir yansıması olduğuna inanıyor. 

Tam ortasından geçen dikey doğruyu saymazsak, albüm kapak tasarımı tamamen kırmızıya boyalı. Promo fotoğraflarında da Genesis Owusu’nun suratının ortasından kırmızı bir çizgi geçiyor. 18 Ağustos’ta OURNESS / AWAL ortaklığıyla yayımlanacak yeni Genesis Owusu albümü Struggler’ın şarkı listesi ve kapak görselini aşağıya bırakıyoruz.

1- Leaving the Light
2- The Roach
3- The Old Man
4- See Ya There
5- Freak Boy
6- Tied Up!
7- That’s Life (A Swamp)
8- Balthazar
9- Stay Blessed
10- What Comes Will Come
11- Stuck to the Fan