Geof Darrow harikası Shaolin Cowboy geri dönüyor

The Matrix filmlerinin konsept tasarımcısı Geof Darrow, 1980’lerin başlarında idolü Mœbius ile tanışıp çizgi roman âlemine bir yaratıcı olarak ilk adımlarını atmıştı. Sonrası ise malum: Üç Eisner Ödülü kazandığı kariyeri, kült mertebesine erişmiş birçok seriyle dallanıp budaklandı. 

Richie Rich, Pink Panther & Sons ve Super Friends gibi 80’lerin klasik çizgi dizileri için karakter tasarımları yapan Geof Darrow, çizgi roman dünyasında Mœbius’un yanı sıra Mark Schultz, Frank Miller, Dave Stevens gibi efsanelerle de uzun soluklu ortaklıklar kurdu. Süper kahraman âlemine bir anlatıcı olarak dalmasa da kapak çizimleri ve kimi promo tasarımlarıyla aralarında Daredevil, Spawn, Superman, Deadpool gibi pek çok popüler karaktere temas etti.

Yayın hayatına 2004’te Burlyman çatısında başlayan, sonrasında Dark Horse Comics kataloğuna eklemlenen Shaolin Cowboy, Geof Darrow yaratıları arasında ilk akla gelenlerden. Tamamı Geof Darrow tarafından yazılan ve çizilen Shaolin Cowboy, “dünden sonraki gün ve yarından bir hafta önce”de geçen, aksiyon dolu olduğu kadar da absürt bir çizgi roman. Karakterlerimiz isimsiz eski bir Shaolin rahibi ve Lord Evelyn Dunkirk Winniferd Esq the Third isimli konuşan bir katır. (Akıllara Redkit geldi bile!) Baş kahramanımız Shaolin tapınağından kovulduktan sonra kafasına birçoklarının ağzını sulandıran bir ödül konmuş hâlde. Ama üstün dövüş sanatları yeteneğiyle; dinozorlar, dev bir yengeç ya da zombiler gibi türlü tehditle kapışıyor. Oldukça kanlı dövüş sahneleriyle tabii. 

Shaolin Cowboy - Geof Darrow

2004-2007 aralığında yayımlanan yedi bölümlük orijinal seride açılış diyaloglarını da Wachowski Kardeşler yazıyordu. Frank Miller, Frank Cho, Sergio Aragones ve Genndy Tartakovsky gibi çizerler de varyant kapak illüstrasyonlarıyla bu evrene konuk oldu.

Son olarak 2017 ve 2018’de Dark Horse ve Burlyman tarafından iki ayrı cilt baskıyla maceraları derlenen Shaolin Cowboy’un yepyeni bir anlatıylageri döneceğini duymak büyük mutluluk! Geof Darrow, yedi bölümlük serinin isminin Cruel to be Kin olacağını ve nisanda yayına başlayacağını duyurdu. Şu sıralar renklendirme sürecinde olan yeni maceralar Dark Horse etiketiyle yayımlanacak. Bu kez aksiyon dozunun da epey yüksek olduğundan bahsediyor Darrow.

Shaolin Cowboy, 2005’te üç dalda Esiner Ödülü’ne aday gösterilmişti. Çizgi roman uyarlamalarının ardı kesilmezken, birileri bu seriye de el atsa fena olmaz mı? Kadim dostları Wachowski Kardeşler, sesimiz geliyor mu?!