Gerçek zamanlı verilerle, eşsiz bir görsel-işitsel performans: “Dökk”

Yolunu 16 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’ne düşürecek izleyicileri teknoloji ve sanatı bir araya getiren özel bir performans bekliyor. İtalyan fuse* stüdyosu tarafından geliştirilen Dökk, dijital teknolojilerin yarattığı duygusal etkiyi keşfetmenin peşinde; ışık, mekan, ses ve hareket arasında yeni bir etkileşim kuran, gerçek zamanlı bir dans gösterisi.

Üç yıllık bir çalışma sonrasında ilk olarak 2017’de sahnelenen görsel-işitsel performans Dökk, ismini İzlandaca’da “karanlık” anlamına gelen kelimeden alıyor. İtalya’nın önde gelen yenilikçi sanat ve bilim stüdyosu fuse* tarafından canlı bir medya-operası olarak hayal edilen Dökk, özel bir yazılımla dizayn edilmiş gerçek zamanlı veriler üzerinden yaratılan görselleri, Mattia Carretti ve Luca Camellini’nin yönetmenliğinde, koreograf ve dansçı Elena Annovi’nin performansı ile beraber sunuyor. Annovi’nin kalp atışları ile sosyal ağlarda paylaşılan içeriklerin duygusal analizini işleyen bu yazılım sayesinde 3D projeksiyondan birer atom parçası ya da elektronik manyetikleri andıran şekilleri şeffaf perdeye yansıtıyor.

Bir yaşam ve ölüm metaforu olarak karanlık
fuse* ekibi Dökk ile ilgili “Dökk İzlandaca karanlık anlamına geliyor. Bazı kültürlerde ışığın yokluğu Dünya üzerindeki hayata ve gerçekliğin görülemeyen ancak hissedilebilen bir ışığın gölgesi olması anlayışına dair bir metafor olarak kullanılıyor. Bu fikirden yola çıkarak başlangıcı son ile bir araya getiren bir çember rotası izleyen, on odadan oluşan bir anlatı yarattık” açıklamasını yapıyor.

Dökk’ün izleyiciyi içsel bir yolculuğa çıkartacak , on “oda”dan oluşan yolculukta, bu odalar da sembolik bir anlam taşıyor. Zira İtalyanca’da oda anlamına gelen “stanza” kelimesi bizi dış dünyadan ayıran bir mekan anlamının yanı sıra zihnimizde kendi gerçekliğimizi yarattığımız alanlar anlamında da kullanılıyor. Dökk’ün “yaşamın farklı evrelerini uyandıracak evrenlerin yaratıldığı” odaları bu farklı anlamları bir araya getirerek tekil bir sembolizm yaratıyor.

Yaşamın öngörülemezliğini yansıtan, her biri eşsiz performanslar
Görsel ve işitsel interaktif bir performans olarak yaratılan Dökk, performansın görsel yönünü oluşturan gerçek zamanlı verilerin her seferinde değişmesi nedeniyle eşsizleşiyor. Yaşamın öngürülemezliğini yansıtan bu eşsizlik sahnedeki sesin analizi, dans hareketleri, kalp atışları ve sosyal medyada paylaşılan içeriklerin duygusal bir okumasını sağlayan sistem sayesinde ortaya çıkıyor.

Dünya’da sahnelendiği tüm ülkelerden övgü toplayan Dökk, 16 Ekim’de Zorlu PSM’de Türkiye prömiyerini yapacak. Biletler ve detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.