Güneş Sistemi dışındaki en ufak gezegen: GJ367b

Gökbilimciler, evrenin derinliklerinde yeni bir gezegen keşfetti. Güneş Sistemi dışında, dünyadan onlarca ışık yılı uzakta ve kendi yıldızının etrafında yalnızca sekiz saatte turlayan gezegen GJ 367b olarak isimlendirilmiş.

Almanya Havacılık ve Uzay Merkezi’nden Kristine Lam ve ekibinin 2 Aralık’ta Science dergisinde yayımlanan makalesi, yeni ötegezegen hakkında kimi detaylar barındırıyor. Güneş Sistemi’nin ötesinde şimdiye dek keşfedilen en ufak gezegen GJ 367b. Demir açısından zengin olduğu vurgusu yapılan GJ 367b, evrende ekstrem koşullarda şekillenen benzer gezegenlerin varlığı konusunda da önemli ipuçları taşıyor.

Coventry’deki Warwick Üniversitesi’nde çalışan gökbilimci David Armstrong, “Bizden onlarca ışık yılı uzaklıkta böylesi gezegenleri gözlemleyebiliyor olmamız gelecekte Dünya’ya benzer başka gezegenlerin keşfedilmesi adına umut verici” diyor.  

Kristine Lam ve ekibi, NASA’nın Güneş Sistemi dışındaki yıldızların yörüngesindeki ötegezegenleri keşfetmeyi amaçlayan TESS uydusu sayesinde GJ 367b’yi ilk kez 2019’da görüntülemiş. Vela takımyıldızının bir parçası olan gezegen ve Dünya arasındaki tahmini uzaklık 31 ışık yılı olduğu hesaplanmış. GJ 367b, şimdiye dek keşfedilmiş metal açısından en yoğun gezegen. 8 gram/cm3 kütlesiyle, Dünya’dan çok daha yoğun. Fakat ebat olarak Dünya’nın üçte biri olduğu söyleniyor. Bu yoğunluğun sebebi, çekirdeğinin tamamının metalden oluştuğu ve etrafının kayalarla kaplı olmasından kaynaklandığı belirtilmiş.

GJ 367b gezegeni, bir kızıl cüce yıldızın etrafında dönüyor. Güneş’in yarısından daha az kütleye sahip kızıl cüce yıldızlar, ısı olarak da Güneş’le kıyaslandığında daha soğuk. Kristine Lam’ın ekibi, aynı yıldızın etrafında 11 günde dönüşünü tamamlayan bir başka gezegen olduğuna dair kimi ipuçlarına sahip fakat henüz bu kanıtlanmış değil. 

Ötegezegenlerin en küçüğünde yaşam belirtisi aranmadığına da vurgu yapılmış. Zira barındırdığı yüksek sıcaklık ve radyasyon, buna olanak sağlamıyor. Ekibin sıradaki hedefi, gezegen etrafında bir atmosfer tespit etmek. NASA’nın 22 Aralık’ta havalanacak James Webb Uzay Teleskobu, bu araştırma için önemli bilgilerin ortaya çıkmasına vesile olabilir.