Çadırkentlere çocuk kitaplıkları için bağışa davetlisiniz

Hazırlayan: Eylül Ege

Ait İstanbul reklam ajansı, afetin ilk haftasından bu yana deprem bölgesine çocuk kitabı ulaştırmak için çeşitli formüller üretiyor. Eldeki imkânları, yapılan duyurular üzerine gelen desteklerle genişleterek faydayı büyütmek anlamında oldukça ilham verici bir hikâye bu. Ait, 9 Mart tarihli Instagram paylaşımında süreci şu sözlerle anlatıyor:

Depremin ilk haftası başlayarak uzman seçkili 4000’den fazla çocuk kitabı ve 65 kitaplığı çadır kentlere ulaştırdık. Bunu bireysel çabalar ve bir sürü insanın desteği ile yaptık, daha ulaşacak çok çocuk olduğunun farkında olarak attığımız ilk adım için mutluyuz.🫶

Projenin çıkış amacı, çocuklar için belki “çok” değil ama nitelikli ve doğru kitaplardan oluşan “kitap istasyonları” yaratmaktı.👀 Kitap listemiz, kendi evlerimize beğenerek aldığımız çocuk kitaplarının içerik kontrolleriyle başladı… Günün sonunda dört harika uzmanın önerileri ile; iyi hissettirecek, tetikleyici unsurlardan uzak 700 çocuk kitabından oluşan bir liste ortaya çıkardık. ✴️ Bu listedeki kitapları Hatay ve Maraş’daki çadır kentlere yolladık.

Dayanışmanın sıradaki adımı için İBB Kültür AŞ bünyesindeki İstanbul Kitapçısı ile ortaklaşıldı. Afet bölgesindeki çocuklara kitap desteğinde bulunmak isteyenler buradan İstanbul Kitapçısı’nın web sitesinde oluşturulan kitap bağışı sayfasına bağlanarak, çadırkentlere ulaştırılacak kitaplardan satın alabilir. 

Hangi kitaplar, nereye gidecek?

Kitap seçkisi; psikolog Petek Halman Kara, çocuk kitapları yazarı Özge Lokmanhekim, çocuk psikoterapisti Melis Ergün Özaktaç ve psikolog Selin Mert Yanar tarafından hazırlandı. Kitapların ulaştırılacağı lokasyonlar şöyle: Hatay Samandağ Çevlik Sahil Güvenlik Çadır Kenti, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Belediyesi Çadırkent – ÇABAÇAM Eğitim Destek Birimi, Adıyaman ÇABAÇAM Çadırkent Eğitim Destek Birimi ve Gaziantep’teki Sahra Çocuk Kütüphaneleri.

Lokasyonlar, ihtiyaçlar tamamlandıkça güncellenecek. İstanbul Kitapçısı’nın web sitesindeki kampanya sayfasından alınan tüm kitaplar toplu olarak Ait İstanbul’un ofisine gelecek; bu, diğer alternatiflerde oluşacak plastik atık miktarını kontrol edebilmek için de elverişli bir yöntem. Kitaplar, satılmaz olduğunu göstermek amacıyla Ait İstanbul ofisinde damgalanıp paketlendikten sonra çadırkentlere doğru yola çıkacak. Paketleme, lojistik ya da başka konulardaki ihtiyaçlar, Ait İstanbul’un Instagram hesabı üzerinden duyurulacak. Gezgin Çocuk Kitaplığı projesi sene boyu devam edecek.

Kitap bağışının detayları için aşağıdaki gönderiye göz atmakta fayda var: