Ghost of Tsushima filmi için somut adımlar atıldı

Sucker Punch ve Sony Interactive Entertainment ortaklığıyla 2020’de yayımlanan video oyunu Ghost Of Tsushima, kaçınılmaz film uyarlamasına kavuşuyor. 13. yüzyılın sonlarında geçen bir samuray hikâyesini takip ettiğimiz oyunun yarattığı atmosfer, birçokları tarafından Japon sinemasının efsanesi Akira Kurosawa filmlerine benzetiliyordu. Hatta oyunun “Kurosawa mode” özelliği olduğunu da hatırlatalım.


Ocak 2022 itibariyle 8 milyon kopya satarak Sucker Punch’ın en başarılı yayını olan Ghost of Tsushima, oyuna ismini veren Tsushima Adası’nı işgal eden Moğol ordusuna karşı halkını korumayı görev edinen Jin Sakai isimli samurayı merkezine alıyor. Bir açık dünya oyunu olan Ghost of Tsushima’nın haritası güneydeki Izuhara, ortadaki Toyotama ve kuzeydeki Kamiagata olmak üzere üç bölgeden oluşuyor. Ada işgalin ardından bir harabeye dönüşmüş olsa da açık dünyadaki her bölge muazzam doğa manzaralarıyla donatılmış durumda.

ghost of tsushima

Kısacası, sinemaya uyarlamak için oldukça elverişli bir materyal söz konusu. Sony de tabii ki bu fırsatı değerlendirmek için hızla harekete geçti. Projenin hazırlıklarına geçtiğimiz yıl başlandı ve yönetmen koltuğu John Wick serisiyle tanınan Chad Stahelski’ye emanet edildi. Şimdi de Ghost of Tsushima filmi hakkında ikinci somut adım atıldı. Yazıp yönettiği 2019 tarihli romantik bilim kurgu filmi Only ile övgüler toplayan Takashi Doscher, video oyunu uyarlamasını kaleme alacak. 

Video oyunlarının film uyarlamalarını hayata geçirmek üzere 2019’da PlayStation Productions isimli bir yapım şirketi kurmuştu Sony. Bu sene vizyona giren Uncharted uyarlaması da şirketin bünyesinden çıkmıştı. 2023’te izleyeceğimiz The Last of Us dizisi, Amazon Prime’ın geçtiğimiz ay duyurulan God of War dizisi ve başrolünde Anthony Mackie’yi izleyeceğimiz Peacock’ın Twisted Metal dizisi de PlayStation Productions’ın hâlihazırda çalışmaları devam eden video oyunu uyarlamaları. Ghost of Tsushima, yaklaşan yapımlar arasında en büyük merak uyandıranı belki de.

Şimdiye dek yalnızca üç John Wick filmi çeken yönetmen Chad Stahelski’nin yakın gelecek takvimi oldukça kabarık. Önümüzdeki yıl dördüncü John Wick filmi vizyona girecek. Ardından neler geliyor, bir bakalım:

Highlander

1986 tarihli Highlander, İskoçyalı bir kılıç ustasının daha fazla güç toplamak için ölümsüz savaşçılarla giriştiği mücadeleyi anlatıyordu. Kült mertebesine erişen filmin çeşitli devam anlatıları ve dizi uyarlamaları çekilmişti. Chad Stahelski’nin yönettiği yeniden çevriminde başrolde Henry Cavill var.

Kill or Be Killed

Merak uyandıran bir çizgi roman uyarlaması. Ed Brubaker’ın aynı isimli ve Image Comics etiketli çizgi romanı, intihara meyilli bir üniversite öğrencisi ve onu kurtaran bir şeytanın karanlık anlaşmasını merkeze alıyor. Daha önce yazarın bir başka sevilen işi olan Incognito’yu sinemaya uyarlayan Dan Casey senaryoyu yazıyor. 

Classified

Die Hard ve Indiana Jones’un kesişimi olarak tanıtılan Classified, bir yeraltı sığınağını mesken edinecek. Burada bulunan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma kalıntılar, bazı gizemli ve tehlikeli güçlere sahipler. Aksiyon dolu bir gerilim filmi olacak Classified’ın senaryosu Andrew Deutschman ve Jason Pagan imzalı.