Kız kardeşliğin sınırları nereden çekilir: Girls üzerine

Geçtiğimiz martta kurulan Dandun Tiyatro’nun ikinci oyunu olan Girls, 14 Ekim’de Kadıköy Boa Sahne’de prömiyerini yaptı. Nijerya asıllı İngiliz oyun yazarı Theresa Ikoko imzalı oyun Nazlı İnan rejisiyle sahnelendi; oyuncu kadrosunda Bahar Seki, Deniz Ekinci, Eda Akalın bulunuyor. Üç kız çocuğunun hayatta kalma arayışına mercek tutan Girls, sezon boyunca devam edecek. Yaklaşan tarihler için buraya göz atabilirsiniz.

Fotoğraf: Meltem Satıloğlu

Konu nedir?

Girls, yeryüzünde kızlar için hiç konforlu olmayan bir yerde hayatta kalmaya çalışan üç kız çocuğu Haleema (Halee), Ruhab (Ru) ve Tisana’nın (Ti) hikâyesini konu alıyor. Memleketleri Nijerya’dan kaçırılan bu üç yakın arkadaş, zorla tutuldukları kampta toz, duman, silah sesleri arasında hayatta kalmanın yollarını ararken; arkadaşlık, kız kardeşlik, aşk, din gibi çokça meseleyle de sınanıyorlar.

En çok neyi sevdin?

Duygusu oldukça ağır bir anlatıyı merkezine alan Girls, hem bu ağırlığın altında ezilmeden hem de onu sündürmeden anlatıyor derdini. Seyirciyi, başkalarının acısına bakmanın hazzını yaşatmaktan, ona “ah vah” deme alanı tanımaktan alıkoyan sahnelemesi, oyunun bu bağlamda gözettiği dengesi ve rengi hayli kıymetli.

Fotoğraf: Meltem Satıloğlu

En çok hangi âna yükseldin? 

Oyunun başlarında üç kız arkadaşın büyük bir adanmışlıkla sergilediği Beyoncé ve  Rihanna şarkılarıyla da bezeli dans performanslarına yükselmemek elde değil açıkçası.

Ambiyans / ortam / mekân / kurgu / dekor için neler söyleyebilirsin?

Oyunun geçtiği mekânın toz duman ve silah sesleriyle sarılmış olmasına rağmen sahnede, üç kız arkadaşın neşe, umut ve heyecanlarıyla bezeli, pembe ve bir o kadar da sade bir dekor, kostüm ve ışık tasarımı görüyoruz. Bu tezatlık seyirciyi Halee, Ru ve Ti’nin dünyalarına yakınlaştırırken, içinde bulundukları koşullara ne kadar uzak düştüklerini de hatırda tutmamızı sağlıyor.

Fotoğraf: Meltem Satıloğlu

Oyunculuk için neler söyleyebilirsin?

Üç karakterin neşeleri ve heyecanlarıyla daha ilk andan seyirciyi sarıp sarmalamasını Bahar Seki, Deniz Ekinci ve Eda Akalın’ın samimi performanslarına ve aralarındaki enerjiye borçluyuz şüphesiz.

Soru işaretleri / varsa açtığı tartışmalar… 

Arkadaşlıktan kız kardeşliğe, aşktan hayatın değerlerini kimlerin belirlediğine uzanan birçok yere temas eden oyun, şu soruları kucağımıza bırakıveriyor: Beklenmedik bir anda başımıza bir felaket geldiğinde ne yaparız? Olduğumuz yerde kurtulmayı bekler ve yaratıcıya mı sığınırız? İpleri elimize mi alıp bir çözüm mü ararız? Öyleyse çözümü nerede ararız? Arkadaşlığın, kız kardeşliğin sınırları nereden çekilir? Bir başkası için istediğimiz, adına iyilik dediğimiz şeyi o kişi kendisi için istemediğinde ne yapabiliriz?

Formu dolduran: Yağmur Ruken Kahraman
Giriş görseli: Meltem Satıloğlu