“Godzilla”nın kendi türünde 65 yıldır koruduğu tahta yaraşır bir box-set

The Criterion Collection, Godzilla ve Japonya’da 25 Aralık 1926-7 Ocak 1989 dönemini kapsayan Şova Dönemi’nden canavar filmleri için özel bir box set hazırladı. Godzilla koleksiyonunun 1000. parçası olacak Godzilla: The Showa Era Films isimli setin içerisinde 15 filmin yer aldığı 8 adet Blu-Ray disk bulunacak.

Bundan tam 65 yıl önce, yoluna çıkan her şeyi yok eden bir deniz canavarıyla sinema tarihine “canavar filmi” türünü ekleyen Godzilla, sonrasındaki 10 yıl içerisinde 14 devam filmiyle geniş bir hayran kitlesi yarattı. Daha önce hiç kullanılmayan teknoloji ve seyircisini hikâyeye kitleyen anlatımıyla Godzilla, sinemanın belki de en ikonik canavarı oldu.

Box setin içinde klasik Godzilla filmlerin dışında King Kong vs. Godzilla’nın 1962 yapımı Japon versiyonu, sinema tarihçisi David Kalat’ın 2011’deki röportajından ses kayıtları, film yapımcısı Alex Cox’un Showa dönemindeki filmler hakkında konuştuğu bir röportaj ve çok daha fazla içerik bulunacak. Ayrıca ünlü eleştirmenlerin seriyi detaylı bir incelemeye aldığı yazılardan ve görkemli illüstrasyonlardan oluşan bir ciltli kitap da koleksiyon dahilinde olacak. Box set 29 Ekim’de yayınlanıyor.


Yazı: Cansu Çubukçu