Gorillaz’ın sürpriz EP’si, batı Londra’ya yazılmış bir aşk mektubu

Müzik ortamlarının ilk çizgi grubu Gorillaz, yıllar içinde Damon Albarn’ın kafasına eseni yaptığı, müzisyen dostlarıyla stüdyoya girip büyük prodüksiyonlu sahne şovları kurguladığı bir oyun alanına evrildi. 2020 boyunca süren ve bol konuklu (Robert Smith, Beck, St. Vincent, Fatoumata Diawara diye uzayıp gidiyor liste!) bir albüme evrilen Song Machine’in ardından sürpriz bir EP ile çıkageldi bu kez Gorillaz.

AJ Tracey, Jelani Blackman ve Alicaì Harley ile kaydedilmiş 3 yeni şarkıdan oluşan EP’nin ismi Meanwhile. Şarkılar, Damon Albarn’ın batı Londra’ya ve 2 yıldır pandemi sebebiyle düzenlenemeyen meşhur Notting Hill karnavalına yazdığı aşk mektupları gibi. Nitekim Meanwhile EP’sinin kapağında da bölgenin ikonik yapılarından Trellick kulesini görmekteyiz.

Şarkılar ilk kez, bu ayın başlarında grubun Londra’daki O2 Arena’da İngiltere’deki ulusal sağlık sistemi çalışanlarına verdiği özel konserlerde çalınmıştı. Alicaì Harley eşlikli “Déjà Vu”, Gorillaz usulü bir reggae parçası. Açılışı yapan “Meanwhile”da ise Londra’nın yeni nesil rap yıldızlarından Jelani Blackman’in zihninden akanlara kapılıp savruluyoruz. “Jimmy Jimmy” ise harika AJ Tracey flow’unun ardında Albarn’ın bir diğer projelerinden The Good, The Bad & The Queen’i anımsatan bir düzenlemeye sahip.