Görkem Karabudak gölgelerin tutuştuğu yerden sesleniyor

Çilekeş, Bubituzak, Gaye Su Akyol, Korhan Futacı & Kara Orkestra, Yasemin Mori ve daha pek çok müzisyene / gruba hem sahnede hem stüdyoda eşlik ettiği yılların ardından, 2021’den bu yana solo tekliler yayımlıyor Görkem Karabudak. Beyne işleyen gitar riffleri, sinematik sekanslar ve birçok farklı türle dirsek temasında olduğu düzenlemesiyle dikkat çeken “Akılsız Başın Sürgünü” ve cayır cayır prodüksiyonu, dile dolanan sözleri sayesinde hızla kana karışan “Cinler Tepemde”den sonra, sıradaki durak: “Ne Neşesi Kaldı Ne Dengesi”.


Esrarlı synth partisyonları, fokur fokur kaynayan gitarlar ve tutkulu vokallerle karanlıklara, isyana çağırıyor parça. Karabudak’ın müzikal geçmişinden hatırlatmalarla yepyeni fikirlerinin bir örgüsü âdeta. Yaklaşık dört dakika boyunca çivisi çıkmış dünyadan dem vuruyor müzisyen. Tedirginliğimizden, yılgınlığımızdan, monoton hayatlarımızdan bahsediyor. 

“Şu dünyanın ne neşesi kaldı ne dengesi. / Zorbanın adaleti, işine geldiği gibi. / Melekler susar, kim neye muhtaçsa onu duyar. / Öldürmez süründürür kalbine kazdığın mezar.” diyor şarkının sözleri. Hesaplaşma gününün yakın olduğuna dair bir işaret veriyor ardından. Kapanışa doğru ise “Güneş’e akın!” diye haykırıyor Karabudak. Umudun varlığına inandırıyor, ışığa yönlendiriyor. Öyle ki Instagram hesabı üzerinden, “Bugünler geçince çekeceğimiz halayın riff’i en sonda. Hayalleri taze tutsun.” mesajıyla paylaştı yeni teklisini.

Söz, müzik, prodüksiyon, miks ve mastering’i müzisyenin ellerinden çıkan “Ne Neşesi Kaldı Ne Dengesi”nin nefis kapak görselinde ise Karabudak’ın diğer solo işlerinde olduğu gibi yine Deniz Bankal’ın parmağı var.

Müzisyenin dünyasını daha yakından tanımak için Bant Mag. No: 74’te, Görkem Karabudak ve Taner Yücel’le birlikte, 2021 ile birlikte yayımlamaya başladıkları solo üretimleri üzerine gerçekleştirdiğimiz röportaja göz atabilirsiniz.

Karabudak’ın ilk iki solo teklisini Bant Mag. Havuz’da canlı canlı çaldığı ve kısa sorularımızı yanıtladığı videoya gitmek de bir diğer seçenek.

Fotoğraf: Deniz Bankal