Gotham Ödülleri de ikili cinsiyet sistemine uymayı reddediyor

Hikâye anlatımında çeşitli sesleri kutlayan, senenin dikkat çeken bağımsız yapımlarını değerlendirirken bir nevi ödül sezonunun kurdelesini kesen Gotham (nam-ı diğer IFP Bağımsız Film Ödülleri); Oscar konusunda yol gösterici sayılmasa da kimi filmlere verdiği destekle katalizör işlevi görmekte. 30 yıllık bir geçmişe sahip olan oluşum; sektörde hâkim olan toplumsal cinsiyet normlarına karşı farkındalık yaratabilecek, kimi köklü ve yüz güldüren kararlarla gündemimizde.

Aralarında en dikkate değer olanı, oyunculuk ödüllerindeki cinsiyet ibaresinin kaldırılması ve kategorilerdeki ayrımın performans çeşidine göre yapılacak olması. Gotham, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülleri cinsiyet ayrımı gözetmeyen şekilde yeniden tanımladı ve birleştirip “En İyi Başrol Performansı” olarak adlandırdı. Bir de yeni kategorimiz var: “En İyi Yardımcı Oyuncu Performansı”. İkisi de 10 adaylı listeleri kapsayacak. Karar için, başlangıcından bu yana cinsiyetten bağımsız olan “Çığır Açan Performans” dalından ilham alındığını söyleniyor. 

Oluşumun direktörü Jeffrey Sharp, son yıllardaki bu aydınlanmayı başlatanlara, zihinlerini açmaya yardım edenlere minnettar. İkili cinsiyet sistemine uymayan çok sayıda yeteneğin var olduğunu, onları erkek ve kadın etiketlerine hapsetmenin doğru hissettirmediğini söylüyor: “Her yıl olağanüstü oyunculuk başarılarını takdir etmekten gurur duyuyoruz ve ikili cinsiyet ayrımları olmadan performansları onurlandıran yeni model için sabırsızlanıyoruz. Gotham Ödülleri’nin sanatsal mükemmelliği daha kapsayıcı ve adil bir şekilde desteklemeye devam edeceğini söylemekten heyecan duyuyoruz.”

İlk olarak Berlin Film Festivali’nin fitilini ateşlediği bu değişim rüzgârlarının Akademi Ödülleri’ne, hatta müzik dâhil diğer kültür sanat endüstrilerine de sirayet etmesini ummaktayız. Benzer bir aydınlanma örneği geçtiğimiz sene bu topraklardan, Malatya Film Festivali’den de gelmiş; tören, “değerlerimizle bağdaşmadığı” iddiasıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edilmişti.