Guerilla Toss’tan Neu! ilhamlı ezgiler

New York’ta yerleşik psikedelik rock kolektifi Guerilla Toss, geçtiğimiz bahar aylarında Sub Pop etiketi taşıyan Famously Alive albümünü yayımlamıştı. Kısa bir süre sonra yeni bir tekliyle yeniden karşımızdalar. Bu kez konumuz krautrock akımının öncü gruplarından biri olan Neu! ve mirası.

Eski Kraftwerk üyeleri Klaus Dinger ve Michael Rother’in 1971 yılında Düsseldorf’ta kurduğu grubu Neu!, motorik ritimler ve kozmik pasajlarla krautrock janrıyla özdeşleşen ekiplerden biri. Grupla aynı ismi taşıyan ikonik ilk albümün 50. yaşına girmesi şerefine Neu! 50! adında bir derleme hazırlanıyor. 23 Eylül’de Grönland Records etiketiyle yayımlanacak koleksiyonda Neu! kataloğundan kayıtların remastered versiyonlarıyla birlikte bir de saygı albümü yer alacak. Idles, Man Man, The National, Mogwai, Yann Tiersen, Fink gibi isimler, Neu! klasiklerini remikslemiş.

Derlemede ayrıca efsanevi grubun sonik âleminden ilhamla yazılmış iki yeni parça da yer alacak. Biri Hot Chip üyesi Alexis Taylor’ın bestesi “4+1=5”. Diğeri de yeni Guerilla Toss şarkısı, “Zum Herz”. 

Guerrila Toss üyeleri, Neu! hakkında 20. yüzyılın en önemli gruplarından biri yorumunu yapmış ve grubun da favorilerinden biri olduğunu söylemiş. Açıklamaları şöyle devam ediyor:

“Psikedelik, rock, punk ve elektronik müzik üzerindeki etkileri devasa boyutlarda. Birçok harika grubun kökleri Neu!’ya kadar uzanır. Bu derlemenin bir parçası olmaktan dolayı çok heyecanlıyız. ABD ve Britanya’nın rock müziği yarattığını ama Almanların onu sonsuza dek garipleştirdiğini düşünüyoruz. Teşekkürler Neu!”

Neu! 50! şarkı listesi aşağıda:

1- “Im Glück” (The National Remix)
2- “Weissensee” (Fink Version)
3- “Super” (Mogwai Remix)
4- “4+1=5” – Alexis Taylor
5- “Hallogallo” (Stephen Morris and Gabe Gurnsey Remix)
6- “Lieber Honig” (Yann Tiersen Remix)
7- “Super” (Man Man Remix)
8- “Negativland” (Idles Negative Space Rework)
9- “Zum Herz” – Guerilla Toss
10- “After Eight” (They Hate Change Cover)