“Guguk Kuşu” uyarlaması Ratched dizisine ilk bakış

Ryan Murphy, Netflix ile geçtiğimiz sene yaptığı rekor anlaşmanın (300 milyon dolar!) meyvelerini vermeye son sürat devam ediyor. Murphy; The Politician ve Hollywood’un ardından, One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) romanının öncesini anlatacak yeni dizisi Ratched ile oldukça iddialı bir işe girişmişe benziyor.


Ken Kesey imzalı eseri okuyanlar -veya uyarlandığı 1975 yapımı sinema klasiğini izleyenler- akıl hastanesinin acımasız hasta bakıcısı Mildred Ratched’ı hatırlayacaktır. Milos Forman imzalı filmde karakteri Louise Fletcher canlandırmış; unutulmaz performans Akademi Ödülü’ne layık görülmüştü. Meşhur karakteri Sarah Paulson performansıyla izleyeceğimiz Ratched dizisinden ilk kareler gün yüzüne çıktı. Öykünün olaylardan 10 küsür yıl öncesinde başlayacağını, karakterin orijin hikâyesine tanıklık edeceğimizi biliyoruz. Sezonun 1947’de geçeceğini ve rahatsız edici deneylerin yapıldığı bir hastaneyi mesken tutacağını da.

Peki kim bu Mildred Ratched? Kurumsal güç istismarında bir sembol olan Ratched’ın geçmişi bir sır perdesi esasen. Sarah Paulson, karakterini “derin bir yalnızlık çeken, hayatta kalma ve yuva bulma içgüdüsüyle, tartışmalı eylemlerde bulunan biri” olarak tanımlıyor. Murphy ona Walter White ayarında bir anti kahraman yaratmak istediğini ilettiğinde hem çok sevinmiş, hem de gözü korkmuş.

Diziyi “bu canavarın nasıl meydana geldiği hakkında kurdukları bir düş” olarak tanımlayan Murphy ise, soğukkanlılığıyla nam salan figürün duygusal yönünü bulma çabalarını oldukça ilginç bir deneyim olarak tarif ediyor. Antagoniste dair tüm detaylara -çocukluğu, ilişkileri, cinsel hayatı vs.- bolca kafa patlattıklarını da belirtmeden geçmiyor.

18 Eylül’de Netflix üzerinden erişilebilecek yapım, Ryan Murphy projelerinden aşina olduğumuz üzere, iddialı bir oyuncu kadrosuna sahip. Dizide Paulson dışında; Cynthia Nixon, Sharon Stone, Judy Davis, Finn Wittrock, Corey Stoll ve Vincent D’Onofrio gibi isimler yer almakta.

Yazı: Merdan Çaba Geçer