GUM ile flu düşlerden terli kâbuslara

Yazı: Asena Büyük

Tame Impala ve Pond gruplarının üyesi Jay Watson’ın solo projesi GUM,heyecan verici haberlerle aramızda. Müziğini psy-pop olarak adlandıran GUM’ın yeni parçası “Race to the Air”, 2020 tarihli solo albümü Out In The World‘ü takip ediyor.

Spinning Top Records etiketli “Race to the Air”, Jay Watson’ın önceki işlerine aşina olanların bekleyeceği gibi katmanlı ve flu bir düş gibi başlıyor. Yolculuğun ardında bir asit rüyası bulmayı beklerken, bir anda kendi filminizin kahramanı gibi hissettirecek şekilde tempo yükseliyor ve renkli gölgelerinin içine hapsediyor. 

Watson yeni şarkısı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında parçanın adının “Running to The Cure” (Tedaviye koşmak) olduğunu; ancak insanların onun pandemi ile ilgili bir albüm yaptığını düşünmelerini istemediği için ismi değiştirmek zorunda hissettiğini söylemiş.

Yeni GUM parçasının ilhamı, aslında konserlerde başımıza gelmesinden en çok korktuğumuz “favori şarkının performansını kaçırma” kâbusuna dayanıyor. Tam bir The Cure hayranı olan Watson, bir Glastonbury konserinde grubu izlerken lavaboya gidiyor ve favori şarkısı “Plainsong” çalmaya başlıyor. Koşarak şarkıya yetişmeye çalışan Watson’ın parçayı dinleyip dinleyemediği ise gizemini koruyor. 

GUM ve Ambrose Kenny-Smith sunar

GUM, kısa süre önce de Record Store Day’de King Gizzard and the Lizard Wizard’ın Ambrose Kenny-Smith’i ile ortaklaşarak ürettiği iki yeni parçayı özel plak baskısıyla yayımlamıştı. Watson ve Kenny-Smith iş birliği “Minor Set Back” ve “Old Transistor Radio”yu ilk kez Record Store Day’de dinleyemeyenler için her iki parça da Spinning Records aracılığıyla online platformlarda yayımlandı.

Minor Set Back”  Jacob Armstrong yönetmenliğindeki klibiyle funk ile yıkanmış psikedelik bir yolculuk, “Old Transistor Radio” ise country ve blues tınılarıyla Watson’ın müziğine yeni bir nefes üflüyor.