Haftalık gezegen ahvâli: 24-30 Mart 2014

Türkiye hükümetinin Avrupa Konseyi’ne yaptığı gözlemci daveti “geç kalındığı” gerekçesiyle reddedilen, 22 ilde elektrik kesintileri yaşanan ve 10 binden fazla usûlsüzlük tutanağı tutulan 2014 Yerel Seçimleri yapıldı. İlk sonuçlara göre AKP 49, CHP 13, BDP 10, MHP 8 ilde birinci oldu, 1 ilde bağımsız aday kazandı. Gaziantep, Aydın ve Diyarbakır’da Türkiye tarihinin ilk kadın büyükşehir belediye başkanları, 2 ilçede başörtülü kadın adaylar, 1 ilçede komünist aday seçildi, 1 ilçede LGBT üyesi aday belediye meclisine girdi. Ülke genelinde muhtarlık yarışı nedeniyle çıkan kavgalarda 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı. Dışişleri Bakanı, Dışişleri Müsteşarı, Genelkurmay 2. Başkanı ve MİT Müsteşarı’nın yaptığı ve Suriye’ye müdahale planlarının konuşulduğu toplantı kayıtları internete düşünce YouTube’a erişim idarî bir kararla yasaklandı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sayfasına video yükleyerek YouTube yasağını da deldi, Fethullah Gülen’in yeşil pasaportu usulsüzlük gerekçesiyle iptal edildi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları yarışmasında “Kırmızılı Kadın” birinci seçilince Vakıfbank ile Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı sponsorluktan çekildi. İstanbul’da elinde benzin bidonuyla bankaya giren soyguncu içerdekileri yakma tehdidiyle 18 bin lirayı alıp kaçtı, maskeli bir grup Beyoğlu’nda bir gecede 52 arabanın camını kırıp kayıplara karıştı, 18 yaşından küçük kızına tecavüz eden baba 18 yıl hapis cezası aldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlara toplu taşıma seyahati ücretsiz oldu, BDP’nin Silvan mitingine yapılan polis müdahalesinde 10 yaşında bir çocuk gaz kapsülüyle başından vuruldu.

ABD’de 2011’deki “İşgal Et” eylemleri sırasında başından gaz kapsülüyle vurulan ve komaya giren 24 yaşındaki bir eylemci, Oakland polisine karşı açtığı dava sonucunda 4.5 milyon dolar tazminat kazandı. Washington eyaletinde evleri yutan toprak kayması sonrasında 28 ceset çıkartıldı, 30 kişi bulunamadı. Almanya’da Spiegel dergisinde ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın 122 devlet ve hükümet başkanı hakkında bilgi topladığına ilişkin belgeler olduğu yazıldı. Johns Hopkins üniversitesinden bilim insanları laboratuvar ortamında ilk sentetik maya kromozomunu üretti. Britanya’da eşcinsel evliliklerin yasallaşması sonrası ilk nikâhlar kıyıldı. Peru’da antik İnka harabelerinin bulunduğu ören yerinde 60’a yakın turist partileyip grup seks yapmaktan tutuklandı. Filipinler’de hükümetle Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında süren, 40 yılda 120 bin kişinin ölmesine ve 2 milyon insanın göç etmesine neden olan iç savaşa son vermeyi hedefleyen barış anlaşması imzalandı. Kuzey Kore yönetiminin halka dağıttığı kılavuzda erkeklerin Devlet Başkanı Kim Jong-un’la aynı tarzda saç tıraşını yaptırmalarını istendiği iddia edildi. Fransa’da yapılan yerel seçimlerde ülke genelinde toplam 140 yerleşim biriminin yönetimi iktidardaki Sosyalist Parti’den muhafazakâr UMP’ye geçti, aşırı sağcı parti Ulusal Cephe 11 yerde birinci geldi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Berlin’de açıklanan raporuna göre dünyada 2013 yılında idam edilenlerin sayısı bir önceki yıla göre 96 kişi artarak 778 oldu. Pakistan’da bir Hıristiyan, İslam dinine hakaret ettiği gerekçesiyle idam ve para cezasına çarptırıldı. Mısır’da bir mahkeme, 3 Temmuz 2013’te askeri darbeyle devrilen Müslüman Kardeşler’in 529 üyesine şiddete teşvik suçundan idam cezası verdi. Japonya’da cinayet suçundan aldığı idam cezasının uygulanmasını 46 yıldır bekleyen bir mahkûma yeniden yargılanma hakkı verildi, ülkede her yıl gerçekleşen yunus avı sezonu 834 yunusun öldürülmesiyle sona erdi. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla beraber Ukrayna’nın Kırım’da konuşlandırdığı ve yunuslardan oluşan denizaltı saldırı timinin kontrolü de el değiştirdi. Danimarka’da bir seyahat firması çiftlerin tatile gidip seks yaparak çocuk sahibi olmalarını teşvik için “Bunu Danimarka için yapın” kampanyası başlattı. Meksika’da insan kaçakçılarının 5 bin dolar karşılığında ABD’ye götürmek için yola çıkartıp bıraktığı 370 Orta Afrikalı çocuk, Bosna-Hersek’in kuzeybatısında iç savaşın başladığı 1992 yılından kaldığı tahmin edilen ve 147 Boşnak’ın gömülü olduğu bir toplu mezar bulundu. 8 Mart’ta Çin’in güney sahillerinde ortadan kaybolan ve 25 ülkeden 60’tan fazla uçak ve geminin aradığı Malezya Havayolları uçağı bulunamadı.

Doruk Yurdesin

Foto: Pekin, Çin. Kayıp Malezya Havayolları uçağındaki yolculardan birinin aile ferdi haber bekliyor. Lintao Zhang – Getty Images