Haftalık gezegen ahvâli: 3-9 Mart 2014

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda 36’ya karşı 8 oyla kabul edilerek Genel Kurul’a gönderilen raporda “Yolsuzluk iddiaları bağlamında Türkiye’deki son gelişmelerden derin endişe ve soruşturmaları yürüten savcıların ve kamu görevlilerinin görevden alınmasından üzüntü duyulduğu” yazıldı. Parlamento’nun bir raportörü, “Türkiye raportörüyseniz bir ânınız bile sıkıcı geçmez” dedi. 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda oğlu gözaltına alınan eski ekonomi bakanı “Bunları bize bir Yahudi, bir ateist, bir Zerdüşt yapsa anlarım” dedi, bir AKP milletvekili 17 Aralık’ın günah işleme özgürlüğüne darbe olduğunu ilan etti, 17 Aralık’ta ayakkabı kutularında paralarla tutuklanan ve bir süre önce serbest bırakılan eski Halk Bankası Genel Müdürü Aslan, bankanın yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Başbakan Erdoğan’ın Fethullah Gülen’i şikâyet ettiği ABD Başkanı Obama’dan “Mesaj alınmıştır” cevabı aldığı açıklaması Beyaz Saray tarafından yalanlandı. Erdoğan katıldığı bir televizyon programında “gazetecilere” sabahları bal kaymak yediğini ve bu milleti YouTube’a Facebook’a yedirmeyeceğini, dilinin sürçtüğü Eskişehir mitinginde de çocuklarına helal lokma yedirmediğini söyledi. Eskişehir’deki miting öncesi 183 kişi gözaltına alındı, Osmaniye mitinginde “Hırsız var” pankartı açan bir kişi partililerce sopalandı, 267 gündür yoğun bakımda olan 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın 16 kiloya düştüğü açıklandı.

Cumhurbaşkanı Gül özel yetkili ağır ceza mahkemelerini kaldıran ve tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasayı onayladı. Hrant Dink ve Zirve Yayınevi katliam sanıkları tutukluluk süreleri 5 yılın üstünde olduğu için, eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ da hakkındaki gerekçeli karar 6 aydır yazılamadığı için serbest bırakıldı. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Şehzade Mustafa’yı öldürmekten yapılan suç duyurusu zaman aşımından reddedildi. TMMOB Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe Mücella Yapıcı, Taksim Dayanışması iddianamesinde “suç örgütü liderliği”ne terfi etti. Roboski’de 34 kişinin bombalanarak öldüğü hava saldırısından yaralı kurtulan Servet Encü’nün evine uzun namlulu silahlarla 100’den fazla kurşun atıldı. Fethiye’de HDP ilçe başkanlığı açılışına saldırıldı, itfaiye aracı parti tabelasını indirip Türkiye bayrağı astı, Aksaray’daki HDP il başkanlığı açılışına yapılan saldırıda 38 kişi yaralandı, İstanbul Bahçelievler’de CHP bayrakları asan bir partili bacağından vuruldu. Balıkesir’de bir lise tuvaletinde biber gazı sıkarak şakalaşan 8 kız öğrenci hastanelik oldu, Şanlıurfa’da hastalığı yüzünden çalıştıramayan bir adam 8 bin liralık elektrik borcunu ödemek için 14 yaşındaki kızını başlık parası karşılığı evlendireceğini açıkladı, eski erkek arkadaşından tehdit aldığı için koruma isteyip alamayan 21 yaşındaki Özge Gündoğan otobüs beklerken vurularak öldürüldü.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda dinlemelere yapılan soruşturmada son 2 yılda 509 bin 516 kişinin dinlendiği anlaşıldı. Fransa’da eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin siyasî başdanışmanı tarafından yapılan gizli ses kayıtları ortalığa saçıldı. Kırım’da parlamento Rusya’ya katılma ve 16 Mart’ta referandum yapma kararı aldı, Ukrayna referandumu iptal ettiğini, Avrupa Birliği referandumu tanımayacağını, Rusya tanıyacağını açıkladı. Rusya’nın Kırım’daki asker sayısı 30 bine yükseldi, Türkiye, Karadeniz kıyılarına yaklaşan Rus gözetleme uçaklarına karşı 2 kez jetleri havalandırdı. Malezya Havayolları’na ait bir uçak 239 kişiyle beraber Vietnam açıklarında kayboldu, İnterpol tarafından uçuş listesindeki 2 kişinin çalıntı pasaportla seyahat ettiği açıklandı. Boko Haram militanları Nijerya’da bir köyü basıp 31 kişiyi katletti, Mısır’da bir mahkeme Filistinli Hamas örgütünün ülke içindeki tüm faaliyetlerini yasakladı ve büroların kapatılmasını emretti. İtalya’da 5-Yıldız Hareketi’nin lideri Beppe Grillo, 2010 yılındaki bir hızlı tren protestosu yüzünden 4 ay hapis cezası aldı. Avrupa’da yapılan bir araştırmada Fransa’da ve İtalya’da erkeklerin yarısı, kadınların da 3’te 1’i eşlerini aldattığını söyledi. ABD’de Florida’da komşularının önünde pitbuluyla cinsel ilişkiye giren 57 yaşında bir adam tutuklandı, Massachusetts Yüksek Mahkemesi giyinik bir kadının izinsiz olarak “etek altı” fotoğrafını çekmenin yasadışı olmadığına hükmetti, İngiltere’de Hartlepool’da yazılı bir bildiriyle taksi duraklarına müşterilerden ücretleri cinsel ilişki olarak almamaları iletildi. Baltık Denizi’nde balıkçılar bir şişe içinde 17 Mayıs 1913’te gönderilmiş bir kartpostal buldu.

Doruk Yurdesin

Foto: İstanbul, Türkiye. Bir Suriyeli mülteci kadın Küçükpazar’daki bir evin camsız penceresinde. Gürcan Özturk – AFP / Getty Images