Haftanın etkinlik rehberi (25-31 Mayıs)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Eva Koťátková: Bir Balıkmışım Bacakları Olan 
Küratör: Eda Berkmen / Sergiden yerleştirme görüntüsü
Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto
Gerçeklik Engel Olmadığında
25 Mayıs, Arter

Eva Koťátková’nın Arter’de devam eden Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisi bağlamında düzenlenen bu etkinlik, Koťátková’nın sanat pratiği etrafında bir söyleşi için serginin küratörü Eda Berkmen ile küratör, yazar ve akademisyen Övül Ö. Durmuşoğlu’nu bir araya getirecek. Söyleşi, serginin rüya, gündüzdüşü ve mutasyon kavramları etrafında yarattığı farklı oyun sahalarını, ‘güvenli alanlar’ı ve birlikte yaşama önerilerini inceleyerek sanatçının yapıtlarını eko-feminist bir bakış açısından ele alacak. Daha fazla bilgi için buraya.

Leyla Ezgi Dinç ile BACIM MİKROFON
25 Mayıs, KargART

Kadın+lara özel açık mikrofon gecesi. BACIM MİKROFON ilk kez stand-up denemek isteyenler, şakasını geliştirmeyi amaçlayan amatör-profesyonel komedyenler ve eşi dostu komediye merak salmış gönülden destekçiler başta olmak üzere tüm kadın+’ların, lubunyaların katılımına açık. Detaylar burada.

Anıl Can, Bizim Çayevi, Pendik 1967 – Altındiş Ziya, Yapay zeka üretimi_AI Generated, 2023, 40×40 cm, Anna Laudel
Seni Sevmeyen Ölsün
26 Mayıs – 10 Eylül, Anna Laudel

İsyan etmenin en kişisel boyutu niteliğindeki Arabesk kültürünü derinlemesine araştıran M. Gülben Çapan küratörlüğündeki kapsamlı karma sergide Anıl Can, Ardan Özmenoğlu, CANAN, Cansu Yıldıran, Haluk Çobanoğlu, Rasim Aksan, Tuğberk Selçuk ve Yasemin Özcan’ın eserleri bir araya geliyor. Seçki, son yıllarda değişen, dönüşen ve günden güne özgürleştirilerek daha geniş kitlelere hitap eden bir müzik türü hâline gelen arabesk müziğin yolculuğuna ışık tutarak arabeskin günümüz toplumundaki yerini izleyiciye hatırlatıyor. Detaylar burada.

Lalalar
26 Mayıs, Babylon

Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Kaan Düzarat’tan oluşan Lalalar, köşeli ama kıvrak, isyankâr ama koyvermiş, buralı ama evrensel bir müzik dili benimsediği ilk albümü Bi Cinnete Bakar’dan bu yana irili ufaklı Avrupa turneleri için yollarda. Üçlü, nadir gerçekleşen İstanbul konserlerinden biri için 26 Mayıs’ta Babylon sahnesinde olacak. Biletler burada.

Salondaki Fil
26 Mayıs, Bahçe Galata

Toplumun farklı kutuplarından, doğruları ve kabulleriyle şekillenmiş üç insan, kurdukları hayallere inanarak bir düğün salonunda, bir filin etrafında buluşurlar… Süreyya Bursa’nın yazdığı, Yusuf Onur Aydın’ın yönettiği Salondaki Fil’in biletleri burada

Konser: Donna Mobile a.k.a. Elif Çağlar
26 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Elif Çağlar, yeni projesi Donna Mobile ile bir kez daha Bant Mag. Havuz / Bina’da konuğumuz oluyor. Kendine Has katkılarıyla gerçekleşecek performans, 26 Mayıs Cuma akşamı Bina giriş katta. Katılım ücretsiz, detaylar burada.

Seda Erciyes
26 Mayıs, Salon İKSV

İlk uzunçalarının hazırlığı içinde olan Seda Erciyes’in büyüsüne kapılmak ve hep bir ağızdan “Salla salla salla, yallah yallah yallah” demek için Salon İKSV’deyiz. Hâlâ dinlemediyseniz son tekli “YABANİ” burada, biletler de Passo’da.

Bak Sana Ne Getirdim: İngiltere Seçkisi – Ramon Pez
26 Mayıs, Ka Atölye

Londra merkezli kreatif direktör, tasarımcı ve küratör Ramon Pez’in tasarladığı ve katkı sunduğu kitaplardan Ka koleksiyonu için yaptığı seçkiyi, tasarım süreçlerini ve hikâyesini kendisinden dinlemek için Ankara’da konumlanan Ka Atölye’nin ana mekânına bekleniyorsunuz. Katılmak için ön kayıt ya da rezervasyon gerekmiyor. Detaylar için buraya.

Egzotik Tür Say Etkinliği
27 Mayıs, Seğmenler Parkı (Ankara) / Karaalioğlu Parkı (Antalya)

Dünya Biyocesitlilik günü Alien-CSI Cost Aksiyonu kapsamında egzotik türlere dikkat çekmek için sekiz farklı ülkede düzenlenen Egzotik Tür Say buluşmalarının Türkiye ayağı, Esra Per ve Gökçe Coşkun organizasyonuyla Ankara ve Antalya’da gerçekleşiyor. Katılım bilgileri ve detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Aşınma
29 Mayıs, Zorlu PSM %100 Studio

Şahika Tekand’ın oyuncunun, tiyatronun ve seyircinin sınırlarını zorladığı Aşınma, Yiğit Özşener’in bir tabure üzerinde tek nefeste oynadığı yılın en sıra dışı yapımlarından biri. Işıkla verilen komutlarla baskı ve korku mekanizmalarının kişinin özbenliğini an be an nasıl yok ettiğini, varlığını nasıl aşındırdığını seyirciyi de gittikçe sarsan bir performansla izliyoruz. Biletler burada.

Paptircem
30 Mayıs, Blind

Son olarak ülkenin politik iklimiyle birebir örtüşen, ironik ve kararlı bir güzellik olan “Padişahım” teklisini yayımlayan Paptircem, 30 Mayıs akşamı Blind sahnesinde olacak. Kutlamaya dönecek bir gece olsun! Biletler burada.

Sarp Maden & Volkan Ergen (Konser) + Berk Sayan (DJ set)
31 Mayıs, arkaoda

Yıllardır, pek çok müzisyen ve grup ile aynı sahneyi paylaşan iki müzisyen, Sarp Maden & Volkan Ergen, bu kez arkaoda’da bir araya geliyor. Gitarda Sarp Maden, darbukada ise Volkan Ergen’i dinleyeceğimiz konserin ardından Berk Sayan DJ kabininde olacak. 

Neriman Polat – Çatısız
15 Temmuz’a kadar, Zilberman Gallery

Çatısız iklim krizi, ekonomik güçlükler, barınma sorunu, yalnızlaşma, aidiyet, güvence, kadın hakları gibi konu ve kavramlar üzerinden bir anlatı oluşturuyor. Sanatçı maddi ve manevi olarak yoksunluk içinde olan halkın sistemin dışına atıldığı ve güvencesiz hissettiği bir atmosferi galeri mekânına taşıyor. Detaylar burada.

İstanbul Üniversitesi Tarih Kürsüsü asistanı Reşad Ekrem KoçuKadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi – Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi
Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi
29 Ekim’e kadar, Salt Galata

Salt ve Kadir Has Üniversitesi ortaklığıyla 2018’den bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975), ömrünün büyük kısmını adadığı ve kendisi hayattayken ancak G harfine kadar basılabilen İstanbul Ansiklopedisi‘nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor. Cem Dinlenmiş’in illüstrasyonları da sergiye dâhil. Detaylar burada.