Hakkında yazılmış 5 şarkıyla: Leonard Cohen

Bugün, 2016’da hayata gözlerini yuman ünlü müzisyen Leonard Cohen’in ölümünün yıldönümü. Cohen’in anısına diğer müzisyenlerin onun hakkında yazdığı 5 şarkıya kulak verirken bu şarkıların hikâyelerini de keşfediyoruz.

Yazı: Gizem Kayar

Joni Mitchell – Rainy Night House
1970

Joni Mitchell, 1970 tarihli Ladies of the Canyon adlı albümünün yedinci şarkısı “Rainy Night House”u 1967 yılı sonu 1968 yılı başlarında bir ilişki yaşadığı Cohen’e yazdı. Mitchell, Malka Marom’a verdiği röportajda Cohen’in evinde olduğu bir gün onun yatağında uyuduğundan, Cohen’in de onu bütün gece uyurken izlediğinden bahsediyor. Şarkının ikinci kısmının sözleri şöyle ilerliyor:

Ben Pazar okulundanım,
Üst kat korosunda şarkı söyleyen bir sopranoyum.
Sense FM radyodaki o kutsal adamsın.
Sen uyurken bütün gece gözümü kırpmadan seni izledim,
bu hayatta kim olabileceğini görebilmek için.

Mitchell şarkıda tam tersi şekilde yazmayı tercih etse de aslında uyuyanın kendisi, izleyenin de Leonard Cohen olduğunu söylüyor ve Cohen’in o dönemde büyük bir acı içinde olduğunu da ekliyor.

Nirvana – Pennyroyal Tea
1993

Nirvana’nın 1993 tarihli In Utero albümünün ses getiren şarkılarından “Pennyroyal Tea”, Kurt Cobain’in kendiyle verdiği mücadeleyi konu ediyor. Cobain, kurtulmaya çalıştığı bütün kötü alışkanlıklarından, içinde kök saldığını düşündüğü kötü ruhlardan arınma çabasını Pennyroyal çayı içmek metaforuyla anlatıyor. Şarkı sözlerinde çok yorgun olduğundan, uykusuz kaldığından, mecalsiz bir saltanata dönüştüğünden, bir yalancı ve bir hırsız olduğundan bahsediyor. Dönüşmeye başladığı bu kişiden Pennyroyal çayı içerek arındığını söylerken Leonard Cohen’i de sakinleşmek, arınmakla bağdaştırdığı çay metaforunu güçlendirmek için kullanıyor şarkının sözlerinde. “Bana öğle arasında sonsuza kadar rahatça soluyabilmem için Leonard Cohen’i verin” diyor Cobain. Müziğinin ona hissettirdiği duyguyu şarkı sözlerinde bu şekilde açığa çıkarıyor.

Melys – When You Put Leonard Cohen On
1998

Gallerli bağımsız rock grubu Melys, 1998’de çıkarttığı ikinci albümü Rumours and Curses ile özellikle İngiliz müzik piyasasında tanınırlığını artırdı. Albümde geçen şarkılardan birinin ismi ise “When You Put Leonard Cohen On” idi. Şarkı sözleri bir tarafın çoktan geride bıraktığı, diğer tarafın ise sıkıca tutunup bırakmak istemediği bir aşkın sancılarından dem vuruyor. Şarkı sözleri bu ilişkiyi aşktan vazgeçmek istemeyen tarafın gözüyle aktarıyor. Onu eskisi gibi sevmeyen sevgilisinin karşısında vazgeçilmenin verdiği kırgınlığı ifade eden sözlerde Cohen bir nokta, bir son ibaresi olarak geçiyor. Şarkı, “Leonard Cohen’i açtığında bir şeylerin ters gittiğini anladım” diyerek aslında bu ilişkide kişilerin bir çıkmazın tam ortasında olduğunu anlatıyor.

Jeffrey Lewis – Chelsea Hotel Oral Sex Song
2004

Çizgi roman sanatçısı, besteci ve müzisyen Jeffrey Lewis’in 2004’te piyasaya sürdüğü folk punk albümü The Last Time I Did Acid I Went Insane, müzisyenin hayat görüşünü alışılmış ifadeleri alaşağı ederek aktardığı albümlerinden biriydi. Albümün ismi kadar Leonard Cohen’in adının geçtiği şarkı da iddialı bir isme sahip: “Chelsea Hotel Oral Sex Song”. Şarkının sözlerinde, müzisyenin gece geç bir saatte 23. Cadde üzerinden evine doğru yaptığı yürüyüşü dinliyoruz. Lewis bu yürüyüş sırasında kırmızı ışıklarla süslenmiş Chelsea Hotel tabelasını görüyor, eşcinsel bir çiftin ve onların arkadaşı olduğu anlaşılan bir kadının ise kendi arkasından yürüdüğünü söylüyor. Genç kadının çifte Leonard Cohen’in Chelsea Hotel ile ilgili yazdığı ve Lewis’in de çok iyi bildiği bir şarkıyı anlatmaya çalıştığını anlatıyor.

Nancy White – Leonard Cohen’s Never Gonna Bring My Groceries In
1990

CBC Radyo’nun Pazar Sabahları adlı programında 1976 ve 1994 yılları arasında tropikal tınılarıyla aktif şekilde rol alan Kanadalı müzisyen Nancy White, “Leonard Cohen’s Never Gonna Bring My Groceries In” adını verdiği şarkıyı yine CBC Radyo için yazdı. Sanatçı, şarkıyı ilk kez Cohen’in 21 Eylül 1999’daki 65. yaş gününde seslendirdi. Nancy White’ın mizah gücünü ortaya koyan şarkının sözleri Leonard Cohen’in asla ev alışverişini yapmayacak ya da çocuğa bakmayacak bir erkek olduğunu ortaya koyuyor.  Şarkının müziğiyse Cohen’in “Famous Blue Raincoat”, “Nancy” ve “Tower of Song” şarkılarında kurguladığı akor dizilimlerinden ve melodi yapılarından besleniyor.