Bir Hal Hartley romanı: “Our Lady of the Highway”

Amerikan bağımsız sinemasının nevi şahsına münhasır dâhilerinden, Bant Mag. ekibinin favori yönetmenlerinden Hal Hartley, “Bunun gerçekleşmesi gerekiyordu, ben de bir roman yazdım.” diyerek, sinema ve müziğin ardından edebiyat dünyasına da adım attı. Senaryosunu da yazdığı Trust (1990), Simple Men (1992), Henry Fool (1997) gibi yapımlarla kaleminin kuvvetine defalarca şahit olduğumuz Hartley, Our Lady of the Highway isimli ilk romanın kapsama alanında yer alanları şöyle sıralıyor: “Radikal rahibeler, sihirli güçler, sempatik psikoz hastaları, beyzbol, kurumsal oligarklar ve daha nicesi…”

Our Lady of the Highway’in merkezinde, kontrol edemediği psişik güçlere sahip Lola isminde bir karakter yer alıyor. Gergin olduğunda veya tehdit edildiğini hissettiğinde saatler duruyor, pencereler çatlıyor, sokak lambaları sönüyor, internet bağlantıları kesiliyor… Kendini ona adamış erkek arkadaşı Leo, bu durumu aşmasına yardımcı olmak niyetiyle bir çözüm önerisi getiriyor: Lola’nın üç aylığına bir manastıra katılması. Manastırdaki sessiz, meditatif, yardımsever yaşam tarzının; akıl sağlığını geri kazanması konusunda ona yardımcı olacağına inanmaktalar. Ne var ki Lola’yı kabul eden manastır, Brooklyn’de gerçekleştirmeyi planladıkları radikal eylemleri finanse edebilmek adına bira fabrikası kuran, kanun kaçağı bir rahibe çetesi tarafından yönetilmekte.

Konusuyla bile merak dozunu arşa çıkaran Our Lady of the Highway’e an itibariyle uluslararası satış yapan kitap sitelerinden erişmek mümkün. Türkçe’ye çevrilmesini de dört gözle beklemekteyiz.

Hal Hartley, sekiz bölümünü yönettiği Amazon Prime komedisi Red Oaks (2014 – 2017) sonrası 2021’de vizyona girmesi planlanan Where to Land isimli filmi için kolları sıvamış, fakat daha sonra projeden ses seda kesilmişti. Öte yandan son albümü And Begin Again’i ve kitap ile aynı adı taşıyan “Our Lady of the Highway” isimli tekliyi de 2021’de yayımladığını anımsatalım.

Hal Hartley ile Bant Mag No:40’da gerçekleştirdiğimiz röportajı okumak isteyenleri hemen şuraya alabiliriz.