11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde tema “cezasızlık”

11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, dünyanın birçok ülkesinden muhtelif hak ihlal ve mücadele hikâyelerini işleyen 30’dan fazla film ve birçok etkinlikten oluşan dopdolu bir programla ufukta göründü. Bu sene “cezasızlık” teması ile yola çıkan festival, 11-15 Aralık’ta düzenlenecek. Fiziksel gösterimler dışında forumlar, sergiler ve atölyelerden oluşan bir dizi yan etkinlik de gerçekleşecek. 

AB Sivil Düşün, Hollanda Kraliyeti ve İsveç Başkonsolosluğu’nun desteği, birçok kurumun iş birliği ile hayata geçirilen 11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin tamamı ücretsiz olan gösterim ve etkinlikleri Postane, Aynalı Geçit ve Tütün Deposu‘nda takip edilebilir. Ayrıca festival programından bir bölümün 11-16 Aralık’ta Diyarbakır’da da gösterileceğini ekleyelim.

Ölümüne Boşanmak / Dying to Divorce
Programdan satır başları

Bu seneki festivalde Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında Britanya’yı temsil eden Ölümüne Boşanmak / Dying to Divorce ile pek çok festivalden ödüllerle dönen, Adana Film Festivali’nde ise En İyi Film seçilen Yaramaz Çocuklar / Les Enfants Terribles dâhil birçok ilgiye değer yapım gösteriliyor. Chloe Fairweather’ın yönettiği, Türkiye’deki kadın cinayetlerinin son bulması ve faillerin cezalandırılması için mücadele veren iki avukatın hikâyesini anlatan Ölümüne Boşanmak Türkiye’de ilk kez Documentarist’te gösterilmişti. Kendi kardeşlerinin ebeveynleriyle yaşadığı çatışmayı anlatan Ahmet Necdet Çupur’un Fransız-Türkiye ortak yapımı olarak çektiği Yaramaz Çocuklar ise bu sene Avrupa’daki festivallerde ses getiren belgeseller arasındaydı.

Serhat Karaaslan’ın bol ödüllü kısa filmi Suçlular, Mustafa Emin Büyükcoşkun’un Suruç katliamını konu alan belgeseli Gitmek, Etna Özbek’in Şimoni ve Hürmüz Diril’i kaybolmadan önce belgelediği Nosema, Ezgi Kılınçaslan’ın pandemi dönemi hikâyesi Kısır Döngü, Orkan Bayram’ın Kuzey Irak’ta geçen filmi Brîndarım dâhil son dönemde üretilmiş işlerden bir seçki, Türkiye Seçkisi’nde yer alıyor. Ceylan Özgün Özçelik’in ilk filmi Kaygı genç yaşta vefat eden Nihan Katipoğlu’nun anısına gösterilirken, yine bu yaz aramızdan ayrılan genç sanatçı Nihat Karataşlı da Hüzün Diye Travesti İsmi Var adlı kısa belgeseliyle anılacak. Festival, ayrıca birkaç yıldan beri süren iş birliği çerçevesinde KuirFest’ten bir kısa film seçkisine de programında yer veriyor.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın altıncı yılında katliam kurbanlarını anmak üzere sergi, forum ve atölyelerden oluşan bir dizi etkinliği de barındıracak olan festivalde, Kanal İstanbul projesinin güncel durumu, uzmanların katılacağı “Bir Rant Projesi Olarak Kanal” başlıklı forumda; kent içinde tarımsal üretim olanakları ise “Adil ve Ekolojik Gıda: İmkânlar, Yöntemler, İhtiyaçlar” forumunda tartışılacak.

11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali hakkında kapsamlı bilgiye, etkinliği web sitesi üzerinden ulaşılabilir.