Yeni Hannah Gadsby şovlarında da adres değişmedi

2018’de yayınlanan stand-up şovu Nanette ve 2020’de gelen Douglas ile dünya çapında tanınırlık ve hayranlık kazanan Avustralyalı kuir komedyen, yazar ve televizyon sunucusu Hannah Gadsby’nin yeni projelerinin adresi bir kez daha Netflix oldu.


Sıklıkla odağına aldığı konular arasında homofobi, kadın düşmanlığı, akıl sağlığı, engellilik ve kimlik konuları bulunan Gadsby; Dave Chappelle’in geçtiğimiz sene Netflix’te yayımlanan ve transfobik söylemler içermesi nedeniyle -Netflix çalışanlarının da dâhil olduğu- geniş kitlelerce haklı tepkilerle karşılanan Closer’ı sert bir dille eleştirmişti.

Gelen toplu tepkilerin ardından Netflix’in paylaştığı özür Hannah Gadsby’i ikna etmiş olacak ki “İçinden geçmek için kendimin de savaşmak zorunda kaldığı kapıyı daha fazla aralamak için, altı yeni ve cinsiyet çeşitliliğine sahip komedyenin yer aldığı bir Netflix şovunun küratörlüğünü ve sunuculuğunu yapacağım.” sözleriyle projesini resmen duyurdu.

Anlaşmaya imza atmasının bir diğer sebebinin de “transfobik bir endüstride, dünyanın dört bir yanından ikili cinsiyet sistemine uymayan sanatçılar için fırsatların kapsamını genişletmenin yanı sıra, komedinin en büyük platformlarından birinde izleyicilere sunulan opsiyonların çeşitliliğini genişletmek istemesi” olduğundan bahsediyor Gadsby.

Neler yaşanmıştı?

Homofobik, transfobik ve bifobik olduğu uzun yıllardır konuşulan Dave Chappelle’in 2021’de yayımlanan ve 24.1 milyon dolar gibi bir meblağ ödendiği söylenen şovu The Closer; barındırdığı tahammül sınırlarını zorlayan söylemlerle, yayınlanır yayınlanmaz tepkilerin odağına yerleşti. Programın platforma eklenmesinden kısa süre sonra Netflix çalışanları, rahatsızlıklarını belirttikleri bir maili üst düzey yetkililerden Ted Sarandos’a iletmiş ve karşılığında “Chappelle günümüzün en popüler stand-up komedyenlerinden biri ve onunla uzun süredir devam eden bir anlaşmamız var” cevabıyla karşılaşmışlardı. Bu cevap, platform çalışanlarını, greve ve istifaya uzanan, tepkili birçok kesimin de dâhil olduğu bir bir eylem sürecine götürmüştü.

Nanette ve Douglas’ı Netflix’te yayımlayan Hannah Gadsby de olanlara sessiz kalmayanlardandı. Paylaştığı Instagram postunda “O, duygusal olarak kısıtlı dünya görüşünü göstermek için 20 milyon dolar aldıktan sonra; Dave Chappelle hayranlarının her seferinde üzerime salmaktan hoşlandıkları nefret ve öfkeyle daha da fazla uğraşmak zorundayım. Nefret söylemlerinin gerçek dünyadaki sonuçlarıyla başa çıkmam için bana yeterince ödeme yapmadın Ted.” cümlelerini sarf etmişti.

Yazı: Hatice Melike Gürer