White Noise geri sayımında sıra karakter posterlerinde

The Squid and the Whale (2005), Frances Ha (2012), The Meyerowitz Stories (2017) gibi şahaneliklerle her daim Amerikan bağımsız sinemasının kaleleri arasında andığımız Noah Baumbach; Netflix etiketi taşıyan bir önceki filmi Marriage Story ile şeytanın bacağını kırmış ve kariyerinin en konuşulan işlerinden biriyle ödül ve festival sezonunda fırtınalar estirmişti. Sık sık beraber çalıştığı Adam Driver ve Greta Gerwig’in başrollerde yer aldığı, 1985 tarihli Don DeLillo romanından uyarlanan yeni filmi White Noise 30 Aralık’ta Netflix’te olacak.


Geniş oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Jodie Turner-Smith, André 3000 ve Raffey Cassidy gibi isimlere rastladığımız filmden göz alıcı karakter posterleri paylaşıldı. Adam Driver’ın canlandırdığı Jack Gladney, Greta Gerwig’in hayat verdiği Babbette ve Don Cheadle performansıyla izleyeceğimiz Murray Sisking karakterlerini gördüğümüz posterler, birer süpermarket afişini anımsatıyor.

white noise poster
white noise poster
white noise poster

79. Venedik Film Festivali’nin açılışını yapan filmin müzikleri Danny Elfman’a teslim edilmiş; kapanış jeneriğine de yeni bir LCD Soundsystem parçası eşlik ediyor. Melikşah Altuntaş, Venedik’teki prömiyerin ardından kaleme aldığı White Noise değerlendirmesinde şu yorumu yapmıştı:

“Baumbach’ın önceki minimal hikâyelerine, özellikle Marriage Story ile arşa çıkan duygusal ve sarsak ilişki filmlerine benzer bir seyir tecrübesi beklentisi içinde olanların memnun kalmama olasılığı yüksek bir film White Noise. Çünkü baştan sona yozlaşmış dünya düzeni ve kutsal aile klişeleriyle dalgasını geçen, siyaset – din – toplum üçgeninde ironisi bol bir anlatıya girişmeyi tercih eden bir Baumbach var bu kez karşımızda. Uyarlamaya girişme fikrinin bile son derece cesaret gerektirdiği kült mertebesine erişmiş bir modern klasiği, kendi sinemasına birebir bağlı kalarak da yapabilmesi mümkün olmayacaktı zaten. Fakat sürekli yerinde sayan ve birbirinin aynısı filmleriyle heyecan yaratmaktan yoksun pek çok yönetmenin yeni filmlerini izlemektense, Baumbach gibi risk alan ve bu riskin altından da başarıyla kalkan yönetmenlerin çabasını tercih ederim. En azından bu delilik özelinde.”

White Noise, Frances Ha’daki muhteşem performansıyla geniş kitlelerce tanınması sonrası kariyerinde direksiyonu farklı bir yöne kıran; Lady Bird (2017) ile Little Women’ın (2019) yönetmen ve senaristi olarak maharetlerine hayran bırakan Greta Gerwig’in yıllar sonra oyunculuğa dönmesi nedeniyle de özel bir öneme sahip. Geçtiğimiz günlerde çekimlerini tamamladığı Barbie’nin senaryosunu da Baumbach ile kaleme aldığını anımsayalım.