79. Venedik Film Festivali yeni Noah Baumbach filmiyle açılıyor

Venedik, her ne kadar Oscar kampanyalarının yeni durağına evrildiği üzerine eleştirilerin uzun süredir odağında yer alsa da köklü tarihi ve her daim heyecanlandıran seçkisiyle en prestijli film festivalleri arasında yerini koruyor. Bu sene 31 Ağustos – 10 Eylül’de düzenlenecek, Julianne Moore’un jüri başkanı olarak görev alacağı 79. Venedik Film Festivali’nin seçkisi nihayet duyuruldu.

The Squid and the Whale (2005), Frances Ha (2012), The Meyerowitz Stories (2017) gibi şahaneliklerle her daim Amerikan bağımsız sinemasının kaleleri arasında andığımız Noah Baumbach; Netflix etiketi taşıyan bir önceki filmi Marriage Story ile şeytanın bacağını kırmış ve kariyerinin en konuşulan işlerinden biriyle ödül ve festival sezonunda fırtınalar estirmişti. Sık sık beraber çalıştığı Adam Driver ve Greta Gerwig’in başrollerde yer aldığı, 1985 tarihli Don DeLillo romanından uyarlanan yeni filmi White Noise’un seçkide yer alması bekleniyordu ki açılışı da yapacağı ortaya çıktı. Filmden ilk resmî görsel de bu duyuruyla beraber geldi.

Siren Yayınları tarafından Türkçeye Beyaz Gürültü adıyla çevrilmiş, “başyapıt” olarak anılan kaynak romanın arka kapak yazısı şu şekilde: “DeLillo’nun kahramanı bir Amerikan üniversitesinde, siyah güneş gözlüğüyle kendi icadı Hitler Çalışmaları bölümünde ders veren bir profesör: Jack Gladney. Gladney, tutkuyla sevdiği dördüncü eşi Babette ve çocuklarıyla, sakin bir kasabada yaşıyor ve Hitler imgesiyle sağlamlaştırdığını sandığı yaşamının az çok güvenli olduğunu sanıyor. Ne ki günün birinde gökyüzünde kara bir bulut beliriyor ve durgun görünümlü, ideal yaşam en korkunç kâbusları aratmayacak bir hâle geliyor.”

White Noise, Frances Ha’daki muhteşem performansıyla geniş kitlelerce tanınması sonrası kariyerinde direksiyonu farklı bir yöne kıran; Lady Bird (2017) ile Little Women’ın (2019) yönetmen ve senaristi olarak maharetlerine hayran bırakan Greta Gerwig’in yıllar sonra oyunculuğa dönmesi nedeniyle de özel bir öneme sahip. Geçtiğimiz günlerde çekimlerini tamamladığı Barbie’nin senaryosunu da Baumbach ile kaleme aldığını anımsayalım.