Happy Mondays, Paul Ryder’ı arşiv kayıtlarıyla anıyor

1980’de kardeşi Shaun Ryder ile birlikte Happy Mondays grubunu kuran İngiliz basçı Paul Ryder 15 Temmuz’da, henüz 58 yaşında hayatını kaybetmişti. 1993’te dağılan topluluk, 2004’te Paul Ryder’sız olarak yeniden bir araya gelmişti; 2012’den itibaren ise yoluna müzisyenle birlikte devam ediyordu. Gidişinin ardından Paul Ryder’dan, “sonsuza kadar özlenecek gerçek bir öncü ve efsane” diye bahseden grup arkadaşları, müzisyeni anmak üzere Tart Tart adlı bir EP yayımladı.

Kısaçalar, 1987 çıkışlı ilk Happy Mondays albümü Squirrel And G-Man Twenty Four Hour Party People Plastic Face Carnt Smile (White Out)’ın ikinci şarkısı olan “Tart Tart”ın iki canlı performansını ve 2019’a tarihlenen remaster versiyonunu içeriyor. 1989’dan gelen canlı kayıtlardan ilki, İngiliz DJ ve radyo yayıncısı John Peelin BBC 1’daki uzun soluklu programı Peel Sessions’a dayanıyor. Diğeri ise aynı yıl Sheffield Üniversitesi’nde gerçekleşen bir konserden alınmış.

Grubun solisti Shaun Ryder, Happy Mondays paletine funk ve rock’n roll’u getiren kardeşi Paul Ryder ve yeni kısaçalarla ilgili şunları söylüyor: “Tart Tart’ın bu özel yayını, bu dünyadan göçüp giden kardeşimiz Paul Ryder’ın eşsiz müzikal yeteneğini sergiliyor. Seni hepimiz özleyeceğiz Horse.” EP’nin plak formatında ve sınırlı sayıdaki fiziksel baskıları için 18 Kasım’a randevu verilmiş. An itibarıyla Happy Mondays web sitesi üzerinden ön siparişe açık.

Tart Tart’tan elde edilecek tüm gelir, müzik endüstrisinde bağımlılık sorunlarıyla mücadele eden insanlara el uzatan MusiCares adlı yardım kuruluşuna bağışlanacak. Paul Ryder’ın kızı Amelia’nın arzusuyla seçilen MusiCares, bundan tam 14 sene önce müzisyene de ayakta tedavi ve psikoterapi desteği vererek mutlu ve üretken yıllar geçirmesini sağlamış. Amelia Ryder, kuruma minnetarlığını her fırsatta belirten Paul’ün ölümünden iki hafta önce bile bir röportaj esnasında onları andığını söylüyor. Bedenen burada olmasa da üretimleri aracılığıyla “borcunu” ödemesi, iyiliği çoğaltmaya devam edebilmesi, ardından gülümsetecek haberlerle gündeme gelmesi ne güzel.