Hasan Saltık (1964-2021)

Kalan Müzik kurucusu, prodüktör, arşivci ve çok yönlü müzik insanı Hasan Saltık, ne yazık ki 57 yaşında aramızdan ayrıldı.

1964 yılında Dersim’de doğan, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda bir dönem obua eğitimi alan Saltık, ekonomik güçlükler sebebiyle bu eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmış. Daha sonra lise yıllarında akrabası Rahmi Saltuk’un plak şirketinde çalışmaya başlamış. O dönemi Anadolu Ajansı’na geçtiğimiz mart ayında verdiği röportajda şu sözlerle anlatmıştı:

“Ben telefonlara bakmak için geldim. Sonra müzik sektörüne baktım. O dönem Anadolu’ya tırlarla kasetler gidiyor. Bu nasıl oluyordu? Bir de yapımcılara ve kapasitelerine baktım. İşin gerçeği, dedim ki ‘Bunlar yapıyorsa ben daha iyisini yaparım’.”

Buradaki deneyimlerinin ardından 1992’de Kalan Müzik’i kurdu. Etnomüzikoloji çalışmaları için dünya çapında değer taşıyan kimi arşivlerden kayıtları, ilk kez bu etiketle yayımladı. Müzisyenlerde ve ailelerinde kalmış kayıtların, arşivlerin peşine düştü. Bu coğrafyanın farklı uçlarından farklı kültürlerlerin müzikal birikimlerini geniş kitlelere tanıtmayı, bu kültürlerin tarihe karışmasının önüne geçmeyi kendine amaç edindi. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Hafız Yaşar’dan Âşık Veysel’e uzanan uçsuz bucaksız bir arşiv yarattı.

900’e yakın projeyi hayata geçirdi ve Anadolu kültür mirasını, Avrupa’daki prestijli festivallerin sahnelerine taşıdı. Time dergisinin Ekim 2004’te yayımlanan sayısında, Avrupa genelindeki “29 Başarılı ve Parlak” insandan biri olarak seçildi. Dergide “Türkiye’de folk müziğin antropoloğu” olarak tanımlandı.

Bu coğrafyanın müziklerine, dillerine, seslerine hiçbir kurumun göstermediği ilgiyi, alakayı göstererek benzersiz bir kültürel miras yarattı Hasan Saltık. Halk müziği konusunda bir enstitü gibi çalışan, Kültür Bakanlığı’nın Kürtçe albümlerde geçen cümlelerden dolayı lisansını iptal etme çabalarına rağmen Kalan Müzik’i büyük bir tutkuyla hayatta tutan ve kapsamını genişleten, benzersiz bir müzik insanı. Yerini doldurmak mümkün değil. Saltık’ın kariyerinden detaylar paylaştığı Anadolu Ajansı röportajını buradan izleyebilirsiniz.

Yükleniyor...