Hav Hav! ile bunaltıcı duygulara güneşli melodiler

Bant Mag. sayfalarında yıllardır illüstrasyonlarını gördüğünüz, farklı formatlardaki yayınlarıyla çizgi öykücülüğe de bulaşan Mert Tugen, müzikal projesi Hav Hav! ile geçtiğimiz yılın başından bu yana şarkılar kaydediyor. Lo-fi rock’n’roll sularında gezen “Aptal Duygular”ve “Ben Bir Zombiyim” ile başlayan macera, sekiz parçalık bir uzunçalarla taçlandı.

Tugen’le birlikte bas gitarda Emir Aktunç ve davulda Ozan Uzunsoy’la tamamlanan Hav Hav! kadrosu, mayısta düzenlediğimiz Demonation Festivali No:11’de de sahne almış; temmuzda ise Havlıyor Köpekler adlı ilk albümün tadımlıklarından birini daha fırlatmıştı. Her nerede olursanız olun hafif hafif sallanmadan, kendi kendinize tepinmeden dinlemenin kolay olmadığı bir şarkı olan “Sanırım Anksiyete”, Hav Hav! ile ortaklığının yayımlanan ilk meyvesi olan Taner Yücel, koleksiyondaki tüm parçaların prodüktörlüğünü üstleniyor.

Daha önce paylaşılanların dışında beş yeni şarkıyla tanıştırarak garage rock çeşitlemeleri sunan Havlıyor Köpekler, ekonomik sürelerle tasarlanmış, en uzunu üç dakikalık parçaları birleştiren toplam 20 dakikalık bir akışa sahip. Güneşli gitar tınıları ve telaşlı ritimler eşliğinde; kaçıp gitmek için uzaylılara sığınan, kim olduğunu bilmemekten yakınan, kalbini açmaktan pişmanlık duyan birilerine, kısacası günümüzün şehir insanlarına dair portreler çiziyor albüm.

Havlıyor Köpekler’in eğlenceli kapak fotoğrafı Cemil Aliyev’in objektifinden. Uzunçalarla aynı adı taşıyan şarkı için Mert Tugen elinden çıkan bir animasyon klip de var. Bir köpek takımının kendilerini hapseden insanlardan kurtuluşuna tanık eden videoya mutlaka göz atmalısınız. Mert Tugen çok yakın zaman önce yayımlanan Nilipek. ve Taner Yücel parçası “Vazgeçtim” için de harika bir animasyon klip hazırlamıştı.

Mert Tugen’in 24 Eylül Cumartesi gecesi Karga’da Hav Hav! şarkılarını solo çalacağını da hatırlatalım.