Yeni Hayao Miyazaki filmi sessiz sedasız yaklaşıyor

Yazı: Melis Tire

Bir animasyon yapımın künyesinde Studio Ghibli ve Hayao Miyazaki yazması, pek çokları için beklentilerin zirveye çıkması demek. Auteur yönetmen, 2013’te The Wind Rises’ı kariyerinin son işi olarak duyurmuştu ancak neyse ki animasyon dünyasından uzak kalamadı. Uzun yıllardır prodüksiyon süreci devam eden How Do You Live?, sessiz sedasız yaklaşıyor.

Filmi ilk olarak yalnızca Japonya sinemalarında gösterime sokacak olan Studio Ghibli, vizyon tarihinin 14 Temmuz 2023 olacağını duyurdu. İşin ilginç yanı ise stüdyonun tercih ettiği tanıtım kampanyası. Ya da daha doğru bir tabirle, herhangi bir kampanyanın yapılmaması. Nitekim açıklamalar, yeni Hayao Miyazaki filmi How Do You Live?’den vizyon öncesi herhangi bir fragman ya da tanıtım materyalinin paylaşılmayacağı yönünde. Filmin yapımcısı Toshio Suzuki, The Hollywood Reporter’da yayımlanan röportajında “geleneksel sinemaseverlerin” herhangi bir iştah açıcıya duymayacaklarını düşünerek böyle farklı bir yola başvurmaya karar verdiklerini anlatıyor. Haklılar elbet, yeni bir Hayao Miyazaki filmini sinemada izlemeye ikna olmak için hangimizin bir fragmana ihtiyacı var ki?

How Do You Live? hakkında henüz pek fazla detay paylaşılmasa da Genzaburo Yoshino’nun 1937 tarihli, Japonya okullarında temel eser olarak okutulan, yönetmenin de favorilerinden olan aynı isimli romanını kaynak materyal aldığı biliniyor. Baş karakter, babasının yakın zamanda vefat etmesi nedeniyle varoluşsal bir kriz yaşayan 15 yaşındaki Junichi “Koperu” Honda. 

Cannes ve Venedik gibi prestijli festivalleri pas geçen filmin önümüzdeki ay gerçekleşecek prömiyerinden sonra muhtemelen Kuzey Amerika ve Avrupa vizyon takvimi de açıklanacaktır.