İlk bağımsız Hayao Miyazaki mangası, 40 yıl sonra çevriliyor

My Neighbor Totoro, Spirited Away, The Wind Rises gibi Studio Ghibli başyapıtlarının yaratıcısı; yönetmen, senarist, yazar, usta manga sanatçısı ve hikâyeci Hayao Miyazaki, kariyerine mangalarla başlamıştı. Yıllar içerisinde bir efsaneye dönüşen mangası Shuna’s Journey; First Second etiketiyle, ilk basımından yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez İngilizceye çevriliyor. 

Miyazaki’nin görsel alandaki yeteneğini ve dehasını filmlerinden önce mangalarında gözlemleyebiliyoruz. Suluboya illüstrasyonları ve minimal metinlerle ortaya çıkardığı Shuna’s Journey, bağımsız bir kitap olarak çıkmış, sonradan bir seriye dönüşmüştü. Hayao Miyazaki külliyatının en nadide işlerinden biri olan yapıtı çevirme işinin üstlenen gazeteci ve yazar Alex Dudok de Wit’e göre Shuna’s Journey, “Japonya’da 1940 ve 1950’li yılların sonunda popüler olan geleneksel monogatrari tarzı çizgi romanlara bir saygı duruşu” niteliğindeymiş. 

hayao miyazaki manga

Miyazaki’nin sonradan imza attığı filmlerine de görsel dünyası ve işlediği temalar açısından ilham olmuş manga hakkında, yayınevinin kreatif direktörü Mark Siegel de şu açıklamayı yapmış: “Princess Mononoke ve Nausicaä of the Valley of the Wind hayranları -ki bizlerden milyonlarca var-  Miyazaki’nin kendi eliyle yaptığı muhteşem suluboya sayfalarında bu şaheserlerin ilk ipuçlarını bulmaktan keyif alacaklar.” 

Shuna’s Journey altın tohumlar bulup kasabasındaki insanları açlıktan kurtarmak üzere bir yolculuğa çıkan Prens Shuna’yı takip ediyor. Krallığındaki çorak topraklara bir çözüm bulmak için çıktığı yolda iki köleyle tanışıyor, onları kurtarırken düşmanlar ediniyor, tanrı-vari karakterle karşılaşıyor. Bu öncü Hayao Miyazaki mangası, ilk defa 1983’te Animage dergisinde yayımlanmış. 

Studio Ghibli’nin kurucularından Hayao Miyazaki şu an uğruna emekliliğini bölüp, stüdyoya geri döndüğü filmi How Do You Live? üzerinde çalışıyor. 40 seneden fazladır kaleminden birçok manga ve film çıkarmış olan sanatçıya New York Times tarafından neden yine bir film yapmak için geri döndüğünü sorulduğunda cevabı oldukça net olmuş: “Çünkü istedim.” Miyazaki aslında 2013’te açıkladığı emekliliğini bir de 2018 tarihli kısa filmi Boro the Caterpillar için askıya almıştı.

Yazı: Elif Öz